
Jakie funkcje pełni las?
Dla zwierząt związanych z lasem odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Las to dom dla niezliczonych gatunków zwierząt, ptaków i owadów itp.
Las stanowi dla nich również stołówkę. Jest nawet takie stare ludowe powiedzenie
Las i morze wykarmią każdego.
W lesie można dobrze pojeść, jak wie się, gdzie i czego szukać.
Do dyspozycji są grzyby, zioła, dzikie rośliny jadalne, jagody, maliny, jeżyna a nawet zwierzyna.
Długo by wymieniać gatunki jadalne.
Czym jest las?
Las to nie tylko zbiorowisko drzew. Las to przede wszystkim ekosystem, w którym niezliczone współzależności świata ożywionego przenikają się oddziaływają na siebie nawzajem. Ta sieć zależności zaczyna się już od gleby, w której korzenie mają drzewa i inne rośliny. W glebie żyją też grzyby w formie grzybni oraz owady, nicienie, robaki itd. Aż po korony drzew, które są siedliskiem ptaków i owadów las tętni życiem skali mikro i makro. Las jest rezerwuarem bioróżnorodności.
> Przeczytaj też artykuł: Poznaj Las
Jakie korzyści daje las?
Jakie dalej funkcje pełni las.
Las pełni szereg funkcji w przyrodzie. Trudno zliczyć wszystkie. Dlatego lasy i drzewa są tak szalenie cenne z przyrodniczego punktu widzenia.
Las to jeden wielki oczyszczacz powietrza.
Drzewa i rośliny w wyniku fotosyntezy produkują czysty tlen. Tlen jest oczywiście niezbędny do oddychania i produkują go rośliny. W trakcie fotosyntezy pochłaniany jest przez rośliny dwutlenek węgla (odpowiedzialny za ocieplanie klimatu). Innymi słowy las wiąże węgiel w formie materii organicznej. Rośliny stanowią rezerwuar węgla. Węgiel uwalniany jest do powietrza i atmosfery w wyniku spalania materii organicznej, np. drewna.
Rośliny a w lesie jest wiele dużych, efektywnych roślin, czyli drzew pochłaniają też część zanieczyszczeń i toksyn z powietrza. Już sam fakt wpływu lasu na jakość i czystość powietrza to ogromny i cenny argument za ochroną lasów.
Pomyśl o lesie jako wielkim, naturalnym filarze powietrza, dzięki któremu masz czym oddychać.
Czy wiesz że,
* Jedno drzewo w ciągu roku wytwarza do 140 kg tlenu, czyli tyle ile zużywa jeden dorosły człowiek.Jedna 60 letnia sosna produkuje w ciągu doby tyle tlenu ile wynosi średnio dobowe zapotrzebowanie trzech osób (1350-1800 litrów).

Drewno jest lasu.
Z punktu widzenia gospodarki las to wielka uprawa na drewno.
Oczywiście, ponieważ każde drzewo w mojej ocenie jest cenne na wagę złota – zwłaszcza stare drzewa – to szkoda i serce boli, kiedy ścina część lasu na drewno. Nie mniej jednak z czegoś trzeba budować.
Dlatego tak ważne jest ustanawianie coraz większej ilości rezerwatów przyrody i ochrona starych lasów i starych drzew.
Las jest też ochroną przed wiatrem.
Ogólnie drzewa są ze względu na swoją, wielkość wielkim wiatrochronami. Po prostu zatrzymują lub hamują pęd powietrza. Sam las i drzewa mają w hamowaniu wiatru własny interes, ponieważ wiatr i wichury są odpowiedzialne za łamanie gałęzi i przewracanie drzew a to są oczywiste szkody.
W ten sposób las chroni też przed wiatrem ludzi i uprawy.
Posadzenie kilku drzew i dużych krzaków to najstarszy sposób na ochronę domostwa przed wiatrami i zapewnienie optymalnych warunków w miejscu zamieszkania. Widać warto sadzić drzewa.
Czy wiesz że,
* Drzewa wpływają na wilgotność powietrza w swoim najbliższym otoczeniu oraz na obniżenie temperatur – nawet o 3-4oC.
Las reguluje gospodarkę wodną.
Rośliny jak wszystkie organizmy żywe na ziemi potrzebują do życia wody. Sam las potrzebuje dużo wody. Wodę las pozyskuje z gleby i z opadów deszczu. W ten sposób las chłonie i magazynuje wodę stajać się
Las reguluje gospodarkę wodną. Takie czasowe zatrzymanie i magazynowanie wody określa się mianem retencji wody. Łatwo sobie wyobrazić, że to ma duże znaczenie przy powodziach i bardzo mokrych porach deszczowych. Bez lasu wszystko zaczęłoby pływać a ziemia zaczęłaby się osuwać i zagrażać siedliskom ludzkim. Więc nie dość, że las chroni przed wiatrem, t chroni przed wodą – tak porządny dom – dom dla zwierząt.
Czy wiesz że,
* Dorosłe drzewo potrafi w ciągu doby oddać do atmosfery 300-500litrów wody.
Funkcje społecznej i lecznicze lasu.
Od zarania dziejów nauka i medycyna wiedzą i wielokrotnie udowodniły, że las jest panaceum na wiele schorzeń. Leśne spacery to kojące okłady na zmęczoną ludzką duszę.
W Japonii mówi się o „kąpielach leśnych” i ich dobroczynnym wpływie na depresje, redukcję stresu, relaks i wypoczynek.
Czy wiesz że,
Spacer po lesie to aromaterapia
Drzewa wydzielają do atmosfery różne, substancje zapachowe, bakteriobójcze np. fitoncydy.
Sosna, brzoza i jałowiec wytwarza wokół siebie strefę do 3-5 m wolną od bakterii. Fitoncydy sosny leczą gruźlicę. Substancje wydzielane przez dęby zabijają bakterie dyzenterii. Igły jodły leczą dyfteryt.
Jeśli szukasz naturalnych leków to lasy i łąki są pełne leczniczych roślin i grzybów przez cały rok, nawet w zimie.
Czy wiesz że,
* Mając w sąsiedztwie drzewa zyskujemy korzyści niemierzalne, np. obniżenie poziomu stresu, wzmocnienie układu odpornościowego, poprawę pamięci i koncentracji, zwiększenie bezpieczeństwa, poprawę atrakcyjności miejsc, a nawet wzrost cen nieruchomości.
Lasów nie trzeba reklamować. Lasy należy chronić i zostawić w spokoju. Wtedy będzie „wilk syty i owca cała”.
Las pracuje na dobrostan ludzi i wszystkich istot żywych za darmo.
Natura poradzi sobie bez udziału człowieka doskonale. Tak radzi sobie z resztą od miliardów lat. Przez ten czas nikt naturze nie pomagał.
Już zwykłe nie śmiecenie będzie dużym krokiem milowym w polskim społeczeństwie w ochronie lasu.
Dbajmy i chrońmy lasy i sadźmy drzewa – dużo drzew! : )
* Katedra Dendrologii, Sadownictwa i Szkółkarstwa, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Artykuł jest równocześnie porcją wiedzy dołączaną do gry planszowej > EKOMANIA LAS
autor: mgr inż. Krzysztof Czachura
(biolog, przyrodnik, projektant gier, ilustrator komiksowy)