Krótka historia gry planszowej w Chińczyka.
Grę w Chińczyka chyba nie trzeba przedstawiać nikomu. Każdy gdzieś w życiu miał okazję zetknąć się tą wspaniałą i starą grą, która przywędrowała do Europy prosto z Azji. Gra w Chińczyka jest powszechna na całym świecie. Odbywają się nawet zawody i mistrzostwa w Chińczyka.
Chińczyk inaczej nazywany po angielsku „Ludo” lub po niemiecku, w tłumaczeniu „Człowieku, nie irytuj się!” to gra która podbiła cały świat. Popularność gry w Chińczyka dowodzi, że jest to świetny i sprawdzony tytuł na dobrą zabawę i relaks.
Gra planszowa w Chińczyka ma długą historię i sięga korzeniami do starożytnego Indii. Początki tej gry datuje się na okres od IV do VI wieku n.e. Początkowo znana była jako „Pachisi”. Gra ta była popularna wśród indyjskiej arystokracji i była często grana na dużych planszach wykonanych z różnych materiałów, a czasem nawet wytłaczanych w kamieniu.
W XIX wieku gra „Pachisi” trafiła do Europy, gdzie stała się popularna wśród brytyjskiej klasy wyższej. Na przełomie lat 1907-1908 jej zasady gry w Chińczyka postanowił uprościć niemiecki przedsiębiorca Josef Friedrich Schmidt, tworząc tym samym współczesną wersję popularnego Chińczyka.
Mniej więcej równolegle gra w Wielkiej Brytanii zaczęła być nazywana „Ludo”, co jest łacińskim słowem oznaczającym „baw się” lub „grać”.
O grze planszowej Chińczyk.
Gra w Chińczyka jest grą logiczną i losową. Sama mechanika gry nie opiera się wyłącznie na rzutach kostką, lecz na przebieg rozgrywki ma również duży wpływ strategia i podejmowane podczas gry wybory. To czyni grę bardziej atrakcyjną i grywalną.
Podstawa mechaniki gry w Chińczyka jest bardzo prosta. Dlatego od strony kuchni projektanta gier, gra w Chińczyka inaczej „Ludo” jest to wdzięczny materiał do wszelkich modyfikacji i rozwoju rozgrywki.
Grę planszową w Chińczyka można urozmaić w konkretną tematykę, szatę graficzną, pytania i zadania lub ćwiczenia do wykonania. W ten sposób otrzymujemy chimerę gry, która nabiera nowego wymiaru i świeżości.
Tak np. powstała gra > CHIŃCZYK POLSKIE ZWIERZĘTA, która ma ogromne walory edukacyjne na temat polskiej przyrody, zwierząt i ochrony gatunków i naturalnych siedlisk.
Dlatego odmian gry w Chińczyka jest bardzo wiele. Producenci chętnie się gają po sprawdzone tytuły gier, które gracze lubią i maja do nich sentyment z dzieciństwa.
Sam jako dziecko przegrałem w Chińczyk niezliczone partie. Uwielbiałem grać w Chińczyka. Rozgrywka w Ludo była to swoista radość dzieciństwa.
Dlatego postanowiłem, że zaprojektuje kilka gier w Chińczyka, w które wiem, że sam chętnie bym pograł i sprawią każdemu wiele radości, a jednocześnie wzbogacą wiedzę np. z biologii i przyrody, które studiowałem i kocham od zawsze.
> Zobacz edukacyjną grę XXL CHIŃCZYK POLSKIE ZWIERZĘTA.
Chińczyk jako pre starter do innych gier dla dzieci.
Od strony edukacyjnej dla dzieci Chińczyk to świetna gra planszowa, narzędzie wejścia w świat gier planszowych. Gra w Chińczyka posiada już zacną mechanikę gry, a losowość wygranej jest ograniczona.
Dlatego jest to świetna pozycja do wprowadzania dzieci w bardziej zaawansowane i wymagające logicznie i mechanicznie gry. Kiedy dzieciaki sprawnie ogarniają planszówkę w Chińczyka można spokojnie uderzać po ambitniejsze tytuły gier planszowych.
Gra w Chińczyka to świetna zabawa i nauka:
- integruje dzieci
- uczy dzieci liczyć
- uczy dzieci podstaw logiki
- uczy dzieci podstaw strategii
- rozwija u dzieci spostrzegawczość
- uczy dzieci dobrej, zdrowej rywalizacji
W KangurGra specjalizujemy się w grach wielkoformatowych więc naturalnie mamy grę w Chińczyka XXL : )
Dodatkowo gra w Chińczyka wielkim formacie XXL:
- rozwija dzieci ruchowo
- uczy dzieci koordynacji ruchowej
- zachęca dzieci do aktywności ruchowej
- to świetna skoczna zabawa
- można grać w Chińczyka XXL na świeżym powietrzu
Chińczyk to rewelacyjna gra dla całej rodziny, a także idealny dodatek do wieczoru ze znajomymi i przyjaciółmi. Planszówka Chińczyk jest świetną alternatywą dla gier komputerowych, bawi oraz wywołuje niemałe emocje. Gra w Chińczyka w wielkoformatowym wydaniu XXL do skakania nadaje rozgrywce ruch i więcej emocji oraz atrakcji.
A czegóż naszym dzieciom w dzisiejszych czasach brakuje bardziej niż ruchu i świeżego powietrza.
A wiec do dzieła! Zagrajmy w Chińczyka!
> Zobacz edukacyjne gry XXL w CHIŃCZYKA od KangurGra
autor: mgr inż. Krzysztof Czachura
(projektant gier, ilustrator komiksowy, biolog)
> Zobacz gry wielkoformatowe w CHIŃCZYKA XXL do skakania, nauki i zabawy.