Artykuł jest równocześnie porcją wiedzy dołączaną do gry planszowej > ZDROWE ZĘBY
Jak zadbać o higienę zdrowych zębów i jamy ustnej?
Każdy z nas wie, że trzeba dbać o zdrowe zęby. W końcu białe, ładne, równe zęby to wizytówka zdrowia i pięknego uśmiechu. Brak higieny zębów oraz jamy ustnej przekłada się na zdrowie całego organizmu. Dla przykładu nieleczona próchnica może doprowadzić do szeregu chorób np. serca, nerek, stanów zapalnych i ogólnie słabego stanu zdrowia całego organizmu.
Myj zęby regularnie. Najlepiej myj, zęby po każdym posiłku.
Ważna jest oczywiście odpowiednia, właściwa technika szczotkowania oraz używanie odpowiednich szczoteczek i past do zębów dostosowanych do Twojego uzębienia i dziąseł.
Kiedyś zęby myło się solą lub węglem drzewnym, a zamiast szczoteczki usuwano palca, małego patyka, ości lub lnianych nici.
Teraz mamy szczoteczki elektryczne i soniczne, nici dentystyczne, wykałaczki, bezcukrowe gumy do żucia oraz wyspecjalizowane pasty do zębów. To ogromne wsparcie dla zdrowia zębów.
W awaryjnej sytuacji nawet porządne przepłukanie zębów i jamy ustnej czystą wodą będzie pomocnym krokiem w stronę zdrowia, jeśli nie mamy szczoteczki i pasty pod ręką.
Pamiętaj „czysty zęby nie zachorują”.
Regularne kontrole u lekarza dentysty.
Kontrola stomatologiczna powinna odbywać się, co pół roku.
Dentysta to lekarz od zębów i jego zadaniem jest oczywiście leczyć zęby, ale przede wszystkim dbać o profilaktykę zdrowia zębów. Do dentysty przychodzi się na kontrolę, żeby sprawdzić, czy wszystko jest ok. Wizyta u dentysty nie oznacza to od razu borowania, zastrzyków i bólu. Regularne kontrole zdrowia uzębienia to podstawa dbania o zdrowe zęby.
Kiedy naprawdę zacznie Cię boleć ząb to uwierz mi, że będziesz marzył tylko o spotkaniu z jedną osobą – dentystą. Jeśli wciąż nie wierzysz to obejrzyj doskonały film „Cast Away: Poza Światem” z doskonałym, Oskarowym aktorem Tomem Hanksem i zmienisz zdanie.
„Dentysta naprawdę nie gryzie.„
Zdrowa, zbilansowana dieta to podstawa zdrowych zębów.
Zdrowia dieta to podstawa dla naszego samopoczucia, szczupłej sylwetki, właściwego funkcjonowania organizmu i metabolizmu. Również dla zdrowia zębów zdrowa dieta jest kluczowa.
Zęby głównie składają się z wapnia więc witamina D3, wapń (Ca), fosfor (P) są to istotne elementy diety, o który warto zadbać.
Unikanie słodyczy, jedzenie pełnowartościowego, jak najmniej przetworzonego jedzenia bogatego w błonnik oraz węglowodany złożone to podstawa zdrowej diety.
Ogranicz słodycze.
Każdy wie, że słodycze są smaczne, ale szkodzą zdrowiu, a w pierwszej kolejności cukier szkodzi zębom.
Słodycze obniżają pH w jamie ustnej, demineralizują szkliwo, osłabiają zęby i są pożywką dla próchnicy. Bakterie uwielbiają cukier równie bardzo jak dzieci i jest to dla próchnicy doskonały pokarm i katalizator do rozwoju.
Oczywiście można sobie czasem pozwolić na przyjemność i zjeść kawałek domowego ciasta lub wypić gorącą czekoladę. Warto jednak umyć potem zęby.
Zamiast słodyczy wybierz naturalne warzyw i owoce. Są smaczniejsze i o niebo zdrowsze dla zębów i całego organizmu. Pamiętaj tylko, aby najpierw owoce i warzywa umyć w czystej wodzie przed spożyciem.
Nie używaj zębów jako narzędzi.
Zęby to nie przecinaki, noże, nożyczki ani zrywaki. Zęby powinny służyć do żucia i rozdrabniania pokarmu. Używanie zębów jako narzędzi niszczy szkliwo i może doprowadzić do uszkodzenia uzębienia. W skrajnej sytuacji można ukruszyć, złamać ząb. Zamiast odkręcać butelkę zębami lub przegryzać sznurek użyj szczypiec lub nożyczek. Zęby oszczędzaj na łady uśmiech i zdrowe posiłki.
Uśmiechnij się zamiast stresować.
Stres również na zęby ma negatywny wpływ. Kiedy się stresujemy możemy nerwowo zaciskać zęby, obgryzać paznokcie itp. Takie zachowania źle wpływają zęby, niepotrzebnie ścierają szkliwo i osłabiają zęby. Z reszta po co być złej myśli, skoro można być dobrej myśli. Badania pokazują, że optymiści żyją dłużej od pesymistów i ciszą lepszym, szczęśliwszym życiem.
Zadbaj o proste zęby i zgryz.
Krzywe, ściśnięte, zwyczajnie źle poukładane zęby w szczęce generują wiele problemów, które można uniknąć dzięki wizycie u ortodonty, noszeniu aparatu.
Od krzywego zgryzu zęby mogą się źle ścierać, być trudno dostępne do mycia i pielęgnacji co sprzyja rozwojowi próchnicy. Krzywe zęby mogą doprowadzić do niewłaściwej pracy stawów skroniowo-żuchwowych, a nawet bólów głowy, karku, ogólnego dyskomfortu.
Dlatego proste zęby to nie tylko ładny i estetyczny uśmiech, ale też pełny wymiar zdrowia.
Unikaj barwiących potraw i napojów.
Widomo, że zdrowe zęby to białe zęby. Jeśli chcesz cieszyć pięknym białym uciech to unikaj nadmiernego spożywania potraw i napojów silnie barwiących zęby np.: kawa, herbata, niektóre jagody, bardzo niezdrowe papierosy.
W zasadzie, gdyby dodać jeszcze jeden podpunkt do tej listy. A mianowicie…:
Bądź aktywny fizycznie i uprawiaj sport.
To mamy kompleksowy przepis na zdrowie. Ruch to samo zdrowie. Aktywność fizyczna jest nieoceniona, jeśli chodzi prace i działanie całego organizmu na wielu poziomach.
Ruszaj się więc, uprawiaj sport, ogródek, szukaj spontanicznego ruchu jak spacer na zakupy, rower zamiast auta. To Ci wyjdzie na zdrowie.
Jak widać lista kilku punktów, które w ogromnym stopniu poprawią stan zdrowia naszych zębów i całego naszego organizmu jest całkiem krótka. Dlatego warto zadbać o zdrowe zęby i piękny, biały uśmiech. Uśmiech i zęby to nasza wizytówka.
„Uśmiech potrafi skruszyć niejedno serce i otworzyć niejedne drzwi.„
Dlatego warto dbać o siebie i o zdrowe zęby, żeby cieszyć się życiem w pełni.
autorzy:
mgr inż. Krzysztof Czachura
(biolog, projektant gier, ilustrator komiksowy)
> Poznaj gry wielkiego formatu dla dzieci z serii: ZDROWE DZIECI