Przejdź do treści
Strona główna » Blog » TAJEMNICE OGNIA DLA DZIECI. JAK CHRONIĆ SIĘ PRZED OGNIEM, ZACHOWAĆ PODCZAS POŻARU?

TAJEMNICE OGNIA DLA DZIECI. JAK CHRONIĆ SIĘ PRZED OGNIEM, ZACHOWAĆ PODCZAS POŻARU?

  grafika komiksowa, ilustracja - Tajemnice ognia dla dzieci - od KangurGra.pl

  Artykuł jest równocześnie porcją wiedzy dołączaną do gry planszowej > BEZPIECZNI ze STRAŻĄ POZARNĄ.

  Ogień to fascynujące i tajemnicze zjawisko, który od er towarzyszy ludzkości. Dzisiaj razem zajrzymy do magicznego świata ognia, dowiemy się o jego historii, jak się z nim obchodzić i jak być bohaterem, gdy przyjdzie czas pomocy.
  Trudno sobie wyobrazić współczesne życie bez ognia. Otacza nas on w różnej postaci wszędzie dookoła. Gotujemy na ogniu ze spalania gazów ziemnych lub robimy grilla paląc węgiel drzewny.

  Ogień służy nam za światło i ciepło od tysiącleci w formie ogniska, świec, lamp, kominków.  

  Ogień jest potrzebny człowiekowi w bardzo wielu aspektach życia i przez lata przyczyniał się do rozwoju zarówno technologicznego, gospodarczego, rolniczego, jak i przemysłowego naszej cywilizacji.

  Czym jest ogień?

  Ogólnie rzecz ujmując ogień to uwalniana energia, która ma wizualny efekt.
  Ogień to żywioł, który ma ogromną siłę. Ogień pod kontrolą i przy zachowaniu zasada bezpieczeństwa służy ludziom. Ogień, który wymyka się spod kontroli to ogromna siła, która sieje pożary i zniszczenie. 

  Jaka jest historia ognia?

  Ogień towarzyszył ludziom od zarania dziejów. Nasi przodkowie używali go do gotowania, ogrzewania i ochrony przed dzikimi zwierzętami. Pierwsi odkrywcy zauważyli, że ogień jest czymś więcej niż tylko ciepłem i światłem – to symbol siły, wspólnoty i nauki.

  Ludzie tak naprawdę od dosyć niedługiego czasu władają ogniem. Większość dowodów archeologicznych wskazuje, że człowiek zaczął używać ognia ok. 500 tysięcy lat temu.” – National Geographic

  Według mitologii Greków Prometeusz stworzył człowieka. Jednak widząc, że jest dużo słabszy i od bogów, i tytanów, postanowił mu pomóc. Prometeusz ukradł więc ogień z rydwanu Heliosa i nauczył ludzi gotować jedzenie, przetapiać metale, uprawiać rolę, czytać i pisać. To oczywiście nie podobało się blogowi Zeusowi, który uważał, że ogień jest jedynie boskim przywilejem. Prometeusz oczywiście, poniósł za łamanie boskich praw bardzo okrutną karę. 
  Oczywiście każda kultura ma swoją mitologię i opowieści związane z ogniem.

  Straż pożarna 

  Ze względu na niszczycielską siłę ognia, która potrafi spalić na popiół całe miasta i lasy, każda większa kultura wykształciła mechanizmy obronne zabezpieczające przed żywiołem ognia, kiedy wymknie się on spod kontroli. Tak powstała również w Polsce bardzo ważna dla bezpieczeństwa instytucja Straży Pożarnej.

  Rola Straży Pożarnej

  Straż Pożarna to drużyna, ratowników bohaterów, gotowa do akcji w każdej chwili.
  Oto, jak pomagają nam w trudnych sytuacjach.
  Gaszą pożary. Strażacy używają specjalnych pojazdów, narzędzi i wody, aby ugasić pożary.
  Strażacy to ratownicy. Są to bohaterowie gotowi pomóc w razie potrzeby, nawet poza pożarami, np. w trakcie powodzi, klęski żywiołowej itp.
  Edukacja – Straż Pożarna uczy nas, jak unikać zagrożeń i zachować się w sytuacjach awaryjnych.

  Edukacyjna gra planszowa XXL dla dzieci, do nauki, zabawy, i skakania – Bezpieczni ze Strażą Pożarną – gra super wielkiego, skocznego formatu od KangurGra.pl Edukacyjna, wielkoformatowa gra XXL dla dzieci dedykowana jest dla Straży Pożarnej i służb ratowniczych.

  Krótki poradnik – Co robić, kiedy się pali?

  Pamiętajcie, Twoje bezpieczeństwo zawsze jest na pierwszym miejscu!
  Dopiero kiedy potrafisz zadbać o siebie i swoje bezpieczeństwo, możesz skutecznie pomagać i zadbać o innych.

  Nie panikuj!
  Gdy zobaczysz ogień, nie wpadaj w panikę. Najważniejsze to zachować spokój. Panika może sprawić, że będzie trudniej podjąć odpowiednie działania.

  Wyjdź bezpiecznie!
  Jeśli to możliwe, opuść pomieszczenie, budynek, w którym jest pożar.
  Chroń twarz rękami i staraj się oddychać świeżym powietrzem.

  Użyj dróg ewakuacyjnych, jeśli są dostępne. Jeśli jesteś w budynku, zwracaj uwagę na znaki ewakuacyjne. One wskazują, którędy bezpiecznie opuścić budynek.

  Zadzwoń po pomoc!
  Kiedy jesteś już bezpieczny, natychmiast powiadom dorosłego o pożarze. Jeśli jesteś sam, wezwij pomoc i zadzwoń na numer alarmowy 112.

  Znajdź Bezpieczne Miejsce!
  Jeśli nie możesz opuścić budynku, znajdź się w bezpiecznym miejscu, z dala od ognia. Pamiętaj, by być widocznym dla strażaków, krzycz, machaj rękami!

  Nie chowaj się!
  Jeśli jesteś w pomieszczeniu, zamknij drzwi za sobą, ale nie zamykaj się w szafce ani pod łóżkiem. Strażakom będzie Cię trudniej zaleźć.

  Nie próbuj gasić ognia samodzielnie.
  Tylko dorośli i strażacy są przygotowani do gaszenia pożarów.

  Nie wchodź w ogień!
  To bardzo niebezpieczne. Grozi oparzeniami.

  Chroń się przed dymem!
  Dym jest groźniejszy niż ogień, więc jeśli nie możesz uniknąć dymu, kucnij lub połóż się na podłodze. Dym unosi się do góry, więc bliżej podłogi powinno być lesze powietrze.

  Krótki poradnik – Jak bezpiecznie obchodzić się ogniem?

  Ogień można palić włącznie za zgodą i pod kontrolą dorosłego.
  Używaj ognia tylko w obecności dorosłego. To bardzo ważne!
  Nie baw się ogniem samodzielnie. Zawsze powinien być dorosły w pobliżu, aby Ci pomóc i uczyć Cię.

  Żywy ogień pal zawsze na świeżym powietrzu.
  Jeśli chcesz się bawić ogniem, zrób to na świeżym powietrzu, z dala od drzew, budynków i innych rzeczy, które mogą łatwo się zapalić. Upewnij się, że dokoła jest bezpiecznie i nie ma nic łatwopalnego.

  Wyznacz bezpieczne miejsce na ognisko, grilla.
  Jeśli rozpalasz ognisko, zrób to tylko w miejscu do tego przeznaczonym, na przykład na specjalnym grillu lub palenisku. Nie rób ogniska na trawie ani w miejscach, gdzie jest sucho. Absolutnie nie wolno palić ognia w pobliżu lasu i trakcie suszy.

  Nie zostawiaj ognia bez nadzoru.
  Kiedy skończysz palić np. grilla, ognisko, w piecu – upewnij się, że ogień całkowicie zgasł – nie ma żaru, nie dymi się, palenisko jest zimne.
  Można użyć wody lub piasku do gaszenia ognia.

  Nigdy nie dotykaj ognia.
  Ogień jest gorący i może poparzyć. Nigdy nie dotykaj go bezpośrednio. Nie bierz ognia do ręki. Jeśli coś upadnie do środka ogniska, poproś dorosłego, aby to wyjął. Nie próbuj przenosić płomieni ani nie nosić ognia w jakiejkolwiek formie. To jest zadanie dla dorosłych.

  Unikaj zagrożeń.
  Poznaj Numer Alarmowy 112. Numer alarmowy to magiczna liczba, którą każdy powinien znać – 112! W razie zagrożenia lub wypadku wezwij dorosłych lub zadzwoń po pomoc na 112.
  Jeśli zobaczysz dym lub ognisko tam, gdzie nie powinno ich być, natychmiast poinformuj dorosłego, zadzwoń na numer alarmowy na numer 112.
  Zawsze sprawdzaj, gdzie jest wyjście ewakuacyjne. Poznaj swoje drogi ewakuacyjne w domu i w szkole. Wiedza ta jest bardzo ważna w przypadku pożaru.

  Ogień to nie żarty.
  Nie baw się ogniem w pobliżu butli z gazem, benzyny, łatwopalnych przedmiotów, ponieważ to bardzo niebezpieczne. Nie rób głupich żartów z ogniem. Możesz poparzyć siebie lub innych lub wywołać pożar.

  Pamiętaj, że ogień to żywioł, który może wymkną się spod kontroli i spowodować pożar.

  Wiedza o ogniu zwiększa Twoje bezpieczeństwo.

  Zawsze ucz się o bezpiecznym obchodzeniu się z ogniem. Możesz rozmawiać o tym z dorosłymi lub nauczyć się tego na lekcjach edukacji pożarowej. Zaproś Strażaków do szkoły, przedszkola na lekcję tematyczną.
  > Zagraj w grę planszową BEZPIECZNI ze STRAŻĄ POZARNĄ.

  ilustracja komiksowa - edukacyjna seria gier DZIECI BEZPIECZNE od KangurGra.pl

  Pamiętaj, że bezpieczne obchodzenie się z ogniem to klucz do bezpiecznej zabawy i nauki. Trzymaj się zasad, słuchaj dorosłych i ciesz się magicznym światem ognia w odpowiedni i bezpieczny sposób, pod kontrolą.

  Magia ognia.
  W samym ogniu jest też zawarta pewna magia, która stwarza ciepłą, bezpieczną przestrzeń do rozmów, zwierzeń, spędzania wspólnie czasu. Najlepszym przykładem takiego zjawiska jest wspólne palenie ogniska, grillowanie. Ogień zbliża ludzi i daje radość, obcowania z naturą i pięknem.

  Na koniec pamiętaj, że z ogniem zawsze musimy obchodzić się bardzo ostrożnie i być gotowi, zabezpieczeni przed ewentualnym pożarem i zagrożeniem ze strony ognia.

  Bądźcie bohaterami i zawsze pamiętajcie o wskazówkach bezpieczeństwa oraz numerze alarmowym 112, aby móc pomoc.

  Pamiętaj:
  Bezpieczeństwo jest najważniejsze.
  Nikt nie zadba o Twoje bezpieczeństwo lepiej niż Ty sam.

  autor: mgr inż. Krzysztof Czachura

  (biolog, projektant gier, ilustrator komiksowy)

  > Poznaj gry wielkiego formatu dla dzieci z serii: DZIECI BEZPIECZNE

  Edukacyjna gra planszowa XXL dla dzieci, do nauki, zabawy, i skakania – Bezpieczni ze Strażą Pożarną – gra super wielkiego, skocznego formatu od KangurGra.pl Edukacyjna, wielkoformatowa gra XXL dla dzieci dedykowana jest dla Straży Pożarnej i służb ratowniczych.
  WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner