Przejdź do treści
Strona główna » Blog » PO CO CI MATMA?

PO CO CI MATMA?

  Activmatma

           Kalkulator albo komórka policzy teraz wszystko. 
  To po co wkładać wysiłek w naukę matematyki?

           Co ma wspólnego muzyka z remontem łazienki, grą na konsolę, apką na telefon albo grą planszową. Wyobraź sobie, że wspólnym mianownikiem jest tu matematyka. Żeby dobrze zrobić wszystkie z wyżej wymienionych rzeczy trzeba je umieć policzyć. 
  Ile kupić płytek i kleju na jaką powierzchnię?
  Zapis nutowy to nic innego jak matematyczny zapis dźwięków. 
  Wydaje Ci się, że gra albo apka na telefon to taka prosta sprawa? To setki, tysiące linijek kodu i obliczeń algorytmicznych testowane bez końca. 
  Planszówka, w którą gra się beztrosko z przyjaciółmi albo rodziną to także matematyczny algorytm z policzoną logiką i losowością. 

           Świat, który nas otacza to matematyka. Czy tego chcemy czy nie matematyka jest wszędzie i zawsze obok. 

  Parafrazując Galileusza:
  „Matematyka jest alfabetem, za pomocą którego opisujemy wszechświat.”

           Cokolwiek chcemy opisać naukowo czy w inny sposób sięgamy po matematykę w przeróżnych formach. Przy remoncie łazienki sięgniemy po geometrię. Przy badaniach naukowych sięgamy po statystykę. Nie bez kozery mawia się, że:

  „Matematyka to królowa nauk.”

           Rzuty kośćmi w grze planszowej to również statystyka, którą można opisać za pomocą wzorów i prawdopodobieństwa.

           Nawet zwykłe zakupy to prosta matematyka sprowadzona do zwykłych obliczeń ilościowych. Ile kupić jajek, żeby starczyły na cały tydzień, skoro codziennie zjadam jajecznicę? To ile zjadam jajek dziennie x 7 dni tygodnia = ile zjadasz? 

           Weźmy na warsztat „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
  Tak, oprócz talentu i wyobraźni, literackie dzieło naszego narodowego wieszcza to także matematyka. Pan Tadeusz to trzynastozgłoskowiec, który ma swój rytm i tempo czytania oraz rymów. Można to zapisać wzorem za pomocą liczb. 
           Serce również bije w rytmie, który opisuje się za pomocą matematycznego wykresu w formie EKG. Poszedłbyś do lekarz, który nie umie liczyć na leczenie? A co jak pomyli dawki leku? 

           Komórka, kalkulator, komputer policzą wszystko co im zadamy. Tak, to słuszność, ale co Ci powie komórka, albo kalkulator jak je zapytasz ile trzeba kafelek i kleju kupić do łazienki? Na takie proste domowe obliczenia remontowe trzeba mieć pomysł i podstawową wiedzę z zakresu geometrii. Nawet na liczenie w Excelu trzeba mieć pomysł, żeby wychodziły poprawne wyniki a nie bzdury. 

           Cały świat i biznes opiera się matematyce. Nie wierzysz – zapytaj księgowego. 

  Wiedział to już dawno temu Pitagoras.
  „Liczby rządzą światem.”

           Jak sprawić, żeby matematyka nie kojarzyła się z nudą i akademickimi wywodami, które rozumie hermetyczna garstka matematyków?
           Postawiliśmy sobie w kumamgre.pl za zadanie, zachęcić dzieci do nauki matematyki w formie zabawy i aktywnej rozrywki. Tak zrodził się pomysł, aby stworzyć atrakcyjną grę, która nauczy dzieci wybranych zagadnień matematycznych. Grę połączoną z ruchem, zabawą i liczeniem.  

  autor: mgr inż. Krzysztof Czachura

  (biolog, projektant gier)

  > Zobacz edu grę dla dzieci “Activmatma“.

  edukacyjna gra planszowa XXL dla dzieci, do nauki, zabawy, i skakania – ACTIVMATMA siatkówka – gra super wielkiego formatu od KangurGra.pl Edukacyjna, integracyjna wielka gra planszowa dla dzieci do nauki liczenia i matematyki.
  WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner