Przejdź do treści
Strona główna » Blog » PISZEMY SCENARIUSZ DO KOMIKSU

PISZEMY SCENARIUSZ DO KOMIKSU

  grafika komiksowa - piszemy scenariusz do komiksu od KangurGra.pl

           Wielu ludzi myśli, że komiksy maluje się „z biegu”. Co głowa pomyśli to ręka na papier przelewa. Otóż nic bardziej mylnego. Dobry komiks podobnie jak film zaczyna się tworzyć od scenariusza.

           Przed rozpoczęciem prac nad komiksem trzeba napisać scenariusz do komiksu. Napisanie scenariusza komiksowego ma szereg zalet. Przede wszystkim pozwala poukładać i poszeregować myśli. Dzięki scenariuszowi nie jesteśmy zdani wyłącznie na swoją pamięć. Scenariusz pozwala na rozpisanie i zaplanowanie kadrów oraz dialogów w komiksie. Dzięki temu mamy możliwość rozplanowania chmurek (tzw. dymków komiksowych) i narracji komiksu. Scenariusz rozwija także koncepcję i pomysł na komiks. Przy pisaniu skryptu według, którego będziemy malować komiks, gwarantuję że pojawią się nowe pomysły a fabuła historii rozwinie się i dopracujemy dialogi.

           Czym jest scenariusz do komiksu?
  Najprościej rzecz ujmując scenariusz komiksu to solidny plan pracy. Rysownie komiksu bez scenariusza to jak budowa domu bez planu od architekta. Zbudować może się uda. Tylko ile przetrwa taki dom i czy będzie bezpiecznym, wygodny, przemyślany?

           Scenariusz komiksu wcale nie musi być wielkim arcydziełem sztuki literackiej. Przy krótkich formach komiksowych wystarczy nawet zwykły zapis pomysłów na kartce np. mapa myśli lub rozpiska samych dialogów. Bywa, że wena natchnie nas w najmniej oczekiwanym miejscu i wtedy nawet kawałek serwetki lub kartonu jest dobry, żeby zapisać pomysły. Pomysły na komiks lub ilustracje najlepiej zapisywać od razu. Ile razy uciekł mi z głowy świetny pomysł na komiks, czy ilustrację wiem tylko ja. Dlatego zawsze warto nosić ze sobą notatnik lub szkicownik i coś pisania. To dobry nawyk.

           Scenariusz warto też napisać tworząc ilustracje lub rysunek satyryczny. Tutaj raczej ograniczamy się do opisu – scenopisu. Wydaje się to już przesadą ale przy trudniejszych ilustracjach bardzo to pomaga. Warto też zrobić drzewko skojarzeń związanych z danym tematem. Pozwala to poukładać informacje i skojarzenia w głowie. Drzewko skojarzeń to absolutnie świetna sprawa przy projektowaniu znaku graficznego logo. Warto stosować drzewko skojarzeń także w innych dziedzinach designu.

           Jeśli rysujemy komiks na własne potrzeby można na własną odpowiedzialność ominąć etap pracy jakim jest konstrukcja scenariusza. Scenariusz nie jest jakimś obligatoryjnym wymogiem malowania komiksu. Myślę jednak, że wato przynajmniej spisać swoje pomysły. Jeśli komiks to zamówienie od klienta to scenariusz jest absolutnie niezbędny. Skrypt komiksu zawsze wysyłamy do klienta do edycji i korekty. Pozwala to uniknąć całej masy niedomówień, nieporozumień, poprawek w projekcie, błędów. Przede wszystkim scenariusz komiksu oszczędza czas i przyspiesza realizacje projektu.

  > Zobacz jak wygląda profesjonalny scenariuszu do komiksu (plik pdf).

           Przy pisaniu scenariusza na zmówienie dla klienta trzeba go szczególnie „uczulić”, że ilość kadrów (obrazków) na planszy jest ograniczona a tekst w dymkach komiksowych nie może być “przegadany”. Klienci często o tym zapominają przygotowując scenariusz we własnym zakresie lub nanosząc korekty. Najczęstszy błąd scenariusza komiksowego to zbyt obszerne objętościowo dymki z tekstem. Horror rysownika – za dużo tekstu, za mało miejsca na ilustracje. eko komiks edukacyjny dla dzieci – Frogisław i Bóbr eko przygody.

           Przykład gotowego eko komiksu namalowanego na podstawie scenariusza pdf powyżej.

           Podsumowując, scenariusz warto napisać przed projektowaniem komiksu. Bardzo rzadko projektuje się komiksy bez scenariusza. Jest to nieoceniony materiał pomocniczy przy opracowaniu oraz planowaniu pasków i plansz komiksowych. Zasiadając do malowania komiksu i trzymając skrypt scenariusza w ręku jesteśmy dobrze i profesjonalnie przygotowani do pracy na projektem. Zaś nasz klient jest spokojny i zadowolony, ponieważ wie co będziemy malować i czego siema spodziewać.

           Zatem napisz scenariusz zanim zaczniesz malować komiks. To dobre ćwiczenie wyobraźni, a Twój komiks z pewności na tym dużo zyska.

  autor: mgr inż. Krzysztof Czachura

  (projektant gier, ilustrator komiksowy)

  > Zapraszamy na WARSZTATY KREATYWNE I SZKOLENIA.

  grafika komiksowa - warsztaty z tworzenia i malowania komiksów oraz projektowania gier planszowych dla dzieci od KanugGra.pl
  WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner