Strona główna » Blog » NUDA WSPANIAŁY LEK NA KREATYWNOŚĆ I ZDROWY WYPOCZYNEK DLA DZIECI.
NUDA WSPANIAŁY LEK NA KREATYWNOŚĆ I ZDROWY WYPOCZYNEK DLA DZIECI.
Przebodźcowane dzieci
W dzisiejszych czasach dzieci są bombardowane ogromem bodźców, które bardzo źle wpływają na zarówno na jego system nerwowy jak i na jego kreatywność. Najczęściej nudzące się dzieci sięgają wtedy po nowe technologie typu komórka, gry komputerowe lub po prostu oglądają bajki i filmy w telewizji. Rodzice najczęściej słysząc skargę dziecka ”nudzi mi si się” pozwalają dziecku na ”łatwe” jak im się wydaje rozwiązanie problemu nudy.
Dziecko, które nie nauczy się nudzić, w przyszłości może chętniej podejmować ryzykowane zachowania w celu zniwelowania uczucia nudy. Nuda będzie dla niego odczuwalna jako coś negatywnego i nie do zniesienia. Badania naukowe udowadniają jednak, że tzw. nuda jest tak samo ważna dla rozwoju dziecka, jak inne aktywności. Lek. med. Anna Chądzyńska twierdzi, że okresy nudy są potrzebne, aby rozwój mógł przebiegać harmonijnie. Wg badania naukowców Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego wykazano dobroczynne skutki nudzenia się. Od psychologicznych (popadaniu w stan rozmarzenia, stymulowanie kreatywnego myślenia), aż do czysto fizjologicznych ( kiedy nuda pozytywnie wpływa na rozwój układu immunologicznego).
Nuda a dziecko
Warto przyjrzeć się, co dzieje się z dzieckiem podczas nudy. Jest to czas przejściowy potrzebny dziecku do zebrania myśli, przetwarzania zdobytych w trakcie dnia danych, planowania własnego czasu, angażowania innych do pokonywania problemu.
Przez ostatnie lata przyzwyczailiśmy się, że nieustannie powinniśmy być produktywni. Że chwila, w której nie robimy nic, to marnowanie czasu. Nuda zyskała negatywne konotacje i stała się czymś, do czego nie wolno dopuścić. Mówimy zresztą czasem nawet o „zabijaniu nudy”. Ale warto zauważyć, że nuda ma wiele pozytywnych aspektów:
Nuda pozwala dziecku wyciszyć się, zebrać myśli i odpocząć.
Nadmiar informacji powoduje przebodźcowanie dziecka. Nuda pozwala mu się wyciszyć, odpocząć, odprężyć, zauważyć, co go tak naprawdę interesuje i sprawia przyjemność.
Nuda zdecydowanie sprzyja kreatywności.
Podczas czasu „nic nie robienia” dziecko ma możliwość wymyślenia jakiejś nowej ciekawej zabawy, rozwinięcia swojej wyobraźni, pobudzenia swojej kreatywności. O nudzie mówi sięnawet, że jest ścieżką do nauki i szczęścia – pod warunkiem, że dobrze ją wykorzystamy.
Nuda – uczy jak być szczęśliwym samemu ze sobą.
Dzięki nudzie dziecko uczy się również, jak spędzać czas z samym sobą. Jak dobrze czuć się samemu ze sobą, i że aby być szczęśliwym nie potrzebujemy zawsze towarzystwa drugiej osoby. Nuda pomaga budować osobowość i poczucie sprawczości przez spędzanie czasu tak, jak sami tego chcemy.
W Nuda pozwala poznać kim jesteśmy i co lubimy.
Dzięki nudzie dziecko otrzymuje w sposób nieświadomy wiele informacji o sobie. Co lubi robić, co sprawia mu przyjemność, jakie są jego zainteresowania, co może zrobić ze swoim wolnym czasem.
Nuda ogranicza podejmowanie ryzykownych zachowań w przyszłości.
Jeśli dziecko nie nauczy się radzić z nudą może w przyszłości nie nauczyć się radzenia z ryzykownymi zrachowaniami w celu pozbycia się nudy.
W trakcie nudy przychodzą też dziecku świetne pomysły na zabawę i realizacje hobby.
Nuda stymuluje do poszukiwania rozwiązań, dzięki którym fajnie dziecko spędzi czas, a to sprzyja kreatywnemu wymyślaniu sobie zajęć i myśleniu o tym co lubi się robić i co jest fajne dla dziecka.
Jak twierdzi Daniela Winnicka pedagog i terapeuta
„Nuda jest więc czymś, co warto nauczyć się wykorzystywać. To proces stymulujący mózg do poszukiwania aktywności, która da nam więcej satysfakcji. W rezultacie wpływa pozytywnie na nasz rozwój – w nudzie drzemie bowiem siła motywacji, z której można zrobić użytek.”