Wanda co nie chciała wyjść za Niemca.
Dawno temu, Krakowem rządził mądry i sprawiedliwy książę Krak. Był kochany i uwielbiany przez swoich poddanych. Jego panowanie przyniosło miastu pokój i dostatek, dlatego po jego śmierci księcia Kraka zapanowała wielka żałoba i smutek. Niestety, książę nie pozostawił po sobie syna, który mógłby objąć tron, lecz jedynie córkę – Wandę. Ludność obawiała się, że młoda księżniczka Wanda nie podoła wyzwaniom władzy, jednak Wanda szybko udowodniła, że odziedziczyła po ojcu zarówno mądrość, jak i dobre serce. Księżniczka Wanda rządziła z miłością i rozwagą, zdobywając szacunek i lojalność swoich poddanych.
Sława o urodzie i zaletach księżniczki Władny sięgała daleko poza granice królestwa. Wieści dotarły aż do Niemiec, gdzie władcą był ambitny książę Rydygier. Oczarowany opowieściami o Wandzie, postanowił zdobyć jej rękę. Wysłał posłów do Krakowa z prośbą o małżeństwo, a także z groźbą, że jeśli księżniczka odmówi, użyje siły, by ją zdobyć.
Gdy niemieccy posłowie przybyli na dwór Wandy, przynieśli ze sobą drogocenne dary. Księżniczka jednak odmówiła małżeństwa, mówiąc, że nie opuści swojego ludu i kraju dla obcego księcia. Oburzeni posłowie zagrozili wojną, ale Wanda pozostała nieugięta. Wierzyła, że jej miejsce jest w Polsce, wśród swojego narodu.
Nie chcąc, by jej lud i poddani cierpieli z powodu wojny, Wanda podjęła dramatyczną decyzję. W nocy wymknęła się z zamku i udała nad brzeg Wisły, gdzie pożegnała ukochane miasto ze łzami w oczach. Wskoczyła do rzeki Wisły, oddając swoje życie rzece, by ocalić królestwo przed zagrożeniem.
Rankiem poddani odnaleźli ciało księżniczki, a wieść o jej najwyższej ofierze rozeszła się szeroko. Niemiecki książę, dowiedziawszy się o jej bohaterskim czynie, zrozumiał, że miłości nie można zdobyć siłą.
Na pamiątkę poświęcenia księżniczki Wandy, jej poddani usypali wielki kopiec, który do dziś nosi jej imię – Kopiec Wandy, który znajduje się w Krakowie.
Artykuł jest równocześnie porcją wiedzy dołączaną do gry planszowej > LEGENDY POLSKIE
autor:
mgr inż. Krzysztof Czachura
(scenarzysta, projektant gier, ilustrator komiksowy)
> Zobacz grę wielkiego formatu XXL dla dzieci: LEGENDY POLSKIE