LEGENDA O LAJKONIKU Z KRAKOWA
Raz w roku ulice Krakowa przemierza barwny pochód Lajkonika, zwanego też Tatarzynem lub konikiem zwierzynieckim. Historia Lajkonika sięga aż 1287 roku, kiedy do miasta zaczęły zbliżać się wrogie, wojska tatarskie. Tatarzy słynęli z brutalności, napadali i okradali wsie i miasta zostawiając za sobą jedynie łzy, cierpienie i żal.
Tatarzy siali postrach wśród sąsiadów Polski i lokalnych społeczności, ponieważ brutalnie napadali i grabili miasta i wsie. Tatarzy postanowili przenocować nad Wisłą w okolicy wsi Zwierzyniec. Wcześnie rano Tatarzy mieli zamiar uderzyć na Kraków i zgrabić miasto. Na całe szczęście obóz tatarów dostrzegli krakowscy flisacy. Napadli Tatarów znienacka i złupili, w ten sposób chroniąc, miasto przed wrogimi najeźdźcami.
Zwycięzcy flisacy przebrali się w tatarskie stroje i na zdobytych koniach wjechali do Krakowa udając Tatarów. Mieszczanie byli wielce przerażeni przemarszem rzekomych Tatarów. Kiedy już krakowianie odkryli całą maskaradę, entuzjastycznie przywitali bohaterów.
Na pamiątkę tego wydarzenia, burmistrz Krakowa ogłosił, że raz do roku będzie do miasta wjeżdżał mężczyzna przebrany za Lajkonika na czele orszaku flisaków. I tak do dzisiaj lajkonik to jeden z największych symboli miasta Krakowa. Aktualnie podczas tradycyjnego pochodu ze Zwierzyńca na Rynek Główny Lajkonik rozdaje buławą razy – na szczęście!
Artykuł jest równocześnie porcją wiedzy dołączaną do gry planszowej > LEGENDY POLSKIE
autor:
mgr inż. Krzysztof Czachura
(scenarzysta, projektant gier, ilustrator komiksowy)
> Zobacz grę wielkiego formatu XXL dla dzieci: LEGENDY POLSKIE