Przejdź do treści
Strona główna » Blog » LEGENDA O GRYFIE Z GRYFOWA ŚLĄSKIEGO

LEGENDA O GRYFIE Z GRYFOWA ŚLĄSKIEGO

    grafika komiksowa, ilustracja do gry planszowej - Legendy Polskie - legenda o gryfie z Gryfowa Śląskiego - od KangurGra.pl

    Legenda o Gryfie

    Dawno, dawno temu zamierzchłych czasach, gdy Hermann wyruszył na wojenną wyprawę, zamek padł łupem bezlitosnych rozbójników, a jednym z ocalałych z tej tragedii, był syn Hermanna, mały Gottschalk.

    W obliczu zagrożenia, sługa Hermanna przekazał chłopca w opiekę pustelnikowi o imieniu Wolfgang. Młody Gottschalk wychowywał się w cieniu górskiej kapliczki, w pobliżu tajemniczego źródła zwanego później Źródłem Św. Wolfganga. Owe źródło miało cudowne właściwości. To właśnie tutaj, w otoczeniu natury, spokoju i modlitwy, dorastał młody Gottschalk.

    Młodzieniec zakochał się „po uszy” w przepięknej Erlindzie, córce rycerza Kunza von Kahlenberg.
    Niestety, różnica w pochodzeniu i majątku sprawiała, że ich miłość była skazana na potępienie społeczne. Gottschalk, szukał usilnie sposobu na zdobyci serca i ręki ukochanej.

    Okolicę spowiła przerażająca opowieść o grasującym na tym terenie strasznym, potworze: Gryfie.
    Gryf to pół orzeł, pół lew, z długim ogonem, który potrafi sprawnie latać jak smok.

    grafika komiksowa, ilustracja do gry planszowej - Legendy Polskie - gryf - od KangurGra.pl


    Gryf powił gniazdo na olbrzymim dębię w pobliżu zamku. Strach zapanował wśród ludności i sąsiadów, gdy gryf zaczął pustoszyć okoliczne ziemie, polując na bydło a nawet porywając dzieci i ludzi.

    W obliczu tak wielkiego zagrożenia, książę obiecał nagrodę i zaszczyt dla odważnego śmiałka, który pokona bestię. Wielu rycerzy próbowało, jednak bestia była zbyt potężna i nie dawała się ubić. Gottschalk widział w wyzwaniu okazję na zdobycie uznania, ale również sposobność, by zdobyć serce ukochanej Erlindy. Wyczekując momentu, gdy Gryf opuścił swoje gniazdo, Gottschalk zakradł się i wspiął się na szczyt dębu i podpalił gniazdo potwora, które zapłonęło momentalnie jak pochodnia. Ponieważ w gnieździe były młode gryfy, bestia rzuciła się na ratunek potomstwu. W wyniku zmagania z ogniem, gryf rozniecił go skrzydłami jeszcze bardziej. W szamotaninie i walce z ogniem Gryf sam się zapalił i padł ranny na ziemię. Tu na dole czekał na niego Gottschalk i dobił bestię, aby skrócić jej męczarnie. Tak oto potwór został pokonany i zgładzony.

    Gottschalk pokonał Gryfa i ocalił okoliczne ziemie od strachu i terroru. W nagrodę za swoje bohaterstwo i męstwo, książę ofiarował Gottschalkowi rozległe połacie ziemi nad Kwisą od gór aż po Gryfów Śląski a sam bohater poślubił ukochaną Erlindę.  

    Zamek Gryf stał się siedzibą, a także miejscem pamięci o walce z gryfem, a także symbolem miłości i odwagi, które triumfują nad wszelkimi przeciwnościami losu.

    A jak myślisz skąd nazwa miasta Gryfów Śląski?

    Artykuł jest równocześnie porcją wiedzy dołączaną do gry planszowej > LEGENDY POLSKIE

    autor:

    mgr inż. Krzysztof Czachura
    (scenarzysta, projektant gier, ilustrator komiksowy)

    > Zobacz grę wielkiego formatu XXL dla dzieci: LEGENDY POLSKIE

    Edukacyjna, wielka gra planszowa dla dzieci, do nauki, zabawy, i ćwiczenia – LEGENDY POLSKIE – gra giga wielkiego formatu od KangurGra.pl Gra edukacyjna do nauki o polskich legendach, kulturze i historii. Duża gra planszowa Legendy Polskie do nauki, zabawy, skakania i ćwiczenia. Edukacyjna, integracyjna, wielka, gra super dużego formatu o polskich legendach i baśniach.
    WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner