Przejdź do treści
Strona główna » Blog » LAS – RECEPTA NA DOBRY HUMOR

LAS – RECEPTA NA DOBRY HUMOR

  lasa kangur gra

           Jest Ci smutno? Masz dużo problemów? Jest Ci źle? Idź do lasu. To pomoże. 

           Las, ogólnie przyroda ma wspaniałe kojące działanie na psychikę człowieka. Tak po prostu jest, tak jesteśmy zaprogramowani, tak wypuściła nas w świat ewolucja.
  Ściana zieleni daje wytchnienie naszym oczom, a zapach i dźwięki jakie oferuje las sprawiają, że umysł zaczyna wypoczywać i oczyszczać się ze złogów zalegających myśli i problemów.

           Wyobraź sobie, że w Skandynawii lekarze przepisują spacery po lesie na receptę, na depresję i złe samopoczucie. Skandynawowie słyną z tego, że są to najszczęśliwsze narody. Tak przynajmniej wynika z badań. To może warto ich w tej materii posłuchać. 

           Oczywiście, żeby spacerować po lesie wcale nie trzeba recepty. Wystarczą dobre chęci i już można cieszyć się wspaniałą wycieczką i podziwiać przyrodę. Zaletą leśnego spaceru jest też zażywanie ruchu i czystego powietrza przepełnionego olejkami eterycznymi drzew oraz śpiewem ptaków i symfonią owadów. 

           Las ma bardzo wiele do zaoferowania o każdej porze roku i dnia. Poranny spacer, czy jogging po lesie jest ożywczy i ekscytujący. Dodaje masę energii. Można spotkać zwierzęta, których nie zobaczymy popołudniu czy wieczorem. Rano mamy szanse zobaczyć dzika czy zająca. Po południu możemy cieszyć się słońcem i beztroską leśnego życia zwierząt i ptaków, albo znaleźć dogodne miejsce z widokiem na zachód słońca. To również dobry pomysł na randkę albo rodzinny piknik na leśnej łące, czy altanie myśliwych. 

           Tak w ogóle to uważam, że do zwierząt można strzelać wyłącznie z aparatu fotograficznego, żeby uchwycić ich piękno i majestat przyrody. Innego strzelania być nie powinno wcale. 

           Również każda pogoda jest dobra na leśną eskapadę. Widomo, że jak słoneczko to jest fajna pogoda na spacerek dla każdego. Ale las w gęstej mgle to magiczny i klimatyczny widok, który zapiera dech w piersiach. Kiedy chlapa, błoto i ciapa albo mróz „trzaska jak bat” to las odsłania swoje zupełnie nowe oblicze, niedostępne dla konformistów, których myśli są wypełnione wymówkami, żę zimno i trudno mi.  

           W Skandynawii mawia się, że;

  „Nie ma złej pogody, są tylko źle ubrani ludzie”

          Czy widziałeś kiedyś ścięte mrozem i szronem pajęczyny na drzewach. Są ich niezliczone ilości. Wtedy dociera do człowieka ile w lesie żyje samych pajęczaków. To takie zimowe „babie lato”, które wisi na drzewach niczym oblodzone witki chwiejące się na wietrze. 

           Las to również fantastyczna i ciekawa lekcja biologii, botaniki i przyrody. Dla dzieci to jedne z najcenniejszych lekcji. Można się z dziećmi pobawić w czytanie śladów, tropienie zwierząt, obserwację ptaków i leśnej zwierzyny, albo pokazać mikroświat w leśnej ściółce. Zwykłe budowanie bazy z patyków to mega fun dla dzieciaków. Z resztą najczęściej dzieci w lesie same znajdą sobie zajecie lub zabawę. 

           Chcesz mieć bajeranckie zdjęcie zimowe na Fejsa albo Insta. Nic trudnego. Ustaw rodzinkę pod ośnieżonym drzewkiem. Przygotuje aparat i potrząśnij drzewem. Z gałęzi runie masa śniegu, który stworzy niepowtarzalny klimat na zdjęciu. Dzieciaki będą w siódmym niebie. Gwarantuje. 

           Patentów na fajną leśną wycieczkę jest masa. Od biegania po lesie dla sportu i zdrowia, po zbieranie grzybów i borówek, czy jesienne lub zimowe zdjęcia. Nawet mówi się, że:

  „Las i morze wykarmi każdego.” 

           W lecie i na jesień można się w lesie najeść do syta: borówek, malin, jeżyn, owoców, jagód wszelkiej maści. Leśne zwierzęta to wiedzą i wypełniają brzuchy do oporu, żeby odłożyć zapasy tuszu na mroźne zimowe dni, kiedy o pokarm jest trudno. 

           Las daje ogromną perspektywę na nasze życie i problemy.
  Te wielkie drzewa były tu przed nami i zapewne będą po długo po nas.
  Jak w piosence Breakout – Kiedy byłem małym chłopcem

  “Wicher wieje,
  Wicher słabe drzewa łamie, hej,
  Wicher wieje,
  Wicher silne drzewa głaszczę, hej.
  Najważniejsze to być silnym,
  Wicher silne drzewa głaszczę, hej”

           Czym są nasze problemy w porównaniu do małej, szarej nornicy, która co roku walczy w zimie o przetrwanie zbierając zapasy i budując legowisko w norze. W każdej chwili czyhają na nią drapieżniki, a w zimie mrozy i dziki plądrujące spiżarki wszystkim gryzoniom. Gdy spojrzeć z tej pespektywy na nasze problemy to robią się błahe.
  Trzeba być jak to silne, stare drzewo z piosenki Tadeusza Nalepy. 

           My ludzie również jesteśmy częścią natury i właśnie tu w lesie gdzie wszystko toczy się od zawsze w swoim tempie i rytmie można to mocno poczuć. 

           Na spacerze czy leśnej wycieczce pamiętajmy jedynie o kilku prostych zasadach. Nie śmiećmy, nie hałasujmy i szanujmy przyrodę. Nawet w lesie obowiązuje kultura. Jak zabierzemy wracając kilka śmieci to świat stanie odrobinę lepszym, czystszym miejscem. 

           A wiec komu w drogę temu czas. Ruszajmy na wycieczkę do lasu: z rodziną, drugą połówką, psem lub na samotną wyprawe po spokój. Warto odetchnąć od zgiełku miasta i rutyny codzienności. Na łonie przyrody umysł wypoczywa najlepiej. 

  autor: mgr inż. Krzysztof Czachura

  (biolog, projektant gier, ilustrator komiksowy)

  > Zobacz też serię gier dla dzieci o ekologii “EKOMANIA“.
  > Zobacz też serię gier “DZIECI BEZPIECZNE“.
  > Zobacz też serię gier “ZDROWE DZIECI“.
  > Zobacz też serię gier “POLSKIE ZWIERZĘTA“.

  > Zobacz super edukacyjną eko grę planszową XXL dla dzieci, do skakania “POLSKIE ZWIERZĘTA“.

  Edukacyjna gra planszowa dla dzieci, do nauki, zabawy, i ćwiczenia – POLSKIE ZWIERZĘTA – gra giga wielkiego formatu od KangurGra.pl Gra edukacyjna do nauki o zwierzętach Polski i gatunkach chronionych. Gra XXL do nauki, zabawy, skakania i ćwiczenia. Edukacyjna, integracyjna wielka gra super dużego formatu XXL dla dzieci.
  WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner