Przejdź do treści
Strona główna » Blog » JAKIE UMIEJĘTNOŚCI ROZWIJAJĄ GRY PLANSZOWE U DZIECI?

JAKIE UMIEJĘTNOŚCI ROZWIJAJĄ GRY PLANSZOWE U DZIECI?

           Wszyscy zgodnie wiedzą, że gry planszowe to doskonała rozrywka dostępna dla każdego.
  Za to nie każdy zdaje sobie sprawę, że gry planszowe rozwijają u dzieci szereg kompetencji i umiejętności przydatnych na co dzień i w całym życiu. 

  Poniżej jest kilka ciekawostek o grach. Czy wiesz, że;
  Klasyczne szachy rozwijają takie umiejętności jak pewność siebie. Zwykłe rzucanie kośćmi do doskonały trening liczenia dla dzieci wieku przedszkolnym. Wielkoformatowe gry planszowe, po których można skakać to świetne narzędzie do rozwijania koordynacji ruchowej i pomoc w integracji sensorycznej. 

           Jakie kompetencje rozwija i kształtuje granie w gry planszowe? 
  Oczywiście różne gry rozwijają różne umiejętności podczas grania. 
  Można jednak zaobserwować wspólny mianownik dla większości gier. 

           Liczenie
  Większość gier polega na rzucaniu kością i prowadzeniu pewnych kalkulacji, a to w oczywisty sposób przekłada się na naukę liczenia i praktyczny trening matematyki.
  Chcesz nauczyć dziecko liczyć. Pograj np. w Eurobiznes. Nudną matematykę zamienisz na pole walki biznesu hotelarskiego. 

           Spostrzegawczość i uważność
  Weźmy ponownie na warsztat szachy. Jak nie zobaczysz, że wieżę bije Ci królówka po drugiej stronie szachownicy to ją stracisz, a to Cię osłabi w rozgrywce. To wymaga do ciebie spostrzegawczości, a ta z kolei przekłada się na uważność jaką trzeba wykazać, żeby wygrać. Wile gier opartych jest na spostrzegawczości i szybkości reakcji np. karcianka Dubble. 

           Negocjacje
  Wiele gier opartych jest na wymianie towarów i dóbr – jakiejś formie handlu. Przykładem są np. Osadnicy z Catanu. Negocjowanie to jedna z najbardziej przydatnych umiejętności miękkich jakie przydają się w całym życiu. Przy negocjacjach wraca nauka liczenia, bo przecież cały ten handel musi się opłacać. Przyznam, że zabawa w negocjacje z dziećmi to prawdziwy ubaw.

           Logiczne myślenie 
  Wszystkie gry mają jakąś mechanikę mniej lub bardziej opartą na losowości. Żeby wygrać lub dotrzeć do celu najczęściej trzeba się wysilić na planowanie i realizacje pewnej logicznej strategii, która zapewni powodzenie i sukces.
  Tutaj znowu odwołam do szachów gdzie każdy gracz zdany jest na swoje umiejętności logicznego myślenia. Szachy to gra błędów i budowania strategii. To doskonały trening umysłu. 

           Konsekwencje

  Każda akcja daję reakcję.” – III prawo dynamiki Newtona 

  Tak samo w grach. Nasze ruchy i strategia generują efekty, które możemy obserwować i mierzyć.
  W ten sposób dziecko uczy się jak funkcjonuje otaczający nas świat.
  Brak efektu to też efekt. 🙂

           Relacje społeczne 
  Spędzając razem czas, czy to z rodzicami, czy to z rówieśnikami dzieci automatycznie rozwijają umiejętności społeczne. To całkowicie naturalny proces. Z kolei spędzanie razem czasu to nic innego jak integracja. Gry planszowe integrują dzieci, rówieśników i rodziców. 

           Zdrowe współzawodnictwo
  Nie czarujmy się, nasze dzieci w przyszłości będą brać udział w rywalizacji na różnych płaszczyznach życia. Umiejętność zdrowego współzawodnictwa to ważna umiejętność jaka będzie potrzebna w dorosłym życiu. Siłą rzeczy grając w gry takie umiejętności są szlifowane i rozwijane. Tu płynie przechodzimy do umiejętności wygrywania i przegrywania z godnością. Wygrywać umieją prawie wszyscy ale umiejętność przegrywania to często gorzka pigułka, którą trzeba przełknąć kilka razy, żeby oswoić się z jej smakiem. Gry planszowe podobnie jak sport to pierwsze życiowe lekcje pokory i szacunku do przeciwnika.

           Poszanowanie przyjętych norm
  Grając w grę wspólnie na coś się umawiamy wg ustalonych zasad i norm. Żeby granie miało sens trzeba te zasady przestrzegać i egzekwować. W ten sposób dziecko uczy się przestrzegania przyjętych norm i zasad. 

           Aktywność fizyczna i koordynacja 
  Wielkoformatowe gry XXL to świetna opcja do aktywnej zabawy. Dzieci wcielają się w pionki lub bohaterów gry i skaczą po planszy wykonując zadania, ćwiczenia, rozwiązując quiz. W ten sposób zwykła planszówka przechodzi na nowy level zabawy. Dzieci uwielbiają ruch i zabawę. Wszystko to można połączyć z walorem edukacyjnym i mamy doskonałe narzędzie do animacji czasu wolnego na piknik rodzinny, do szkoły, do przedszkola. 

           Granie w gry planszowe to nie tylko doskonały sposób na wieczór albo deszczowy dzień w domu. To także świetne narzędzie do nauki, rozwijania umiejętności i budowania relacji. W końcu grając razem spędzamy wspólnie czas, a to dla dzieci największy dar, w tych zabieganych czasach.

  WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner