Przejdź do treści
Strona główna » Blog » JAK ZAPROSIĆ OWADY I PTAKI DO OGRODU?

JAK ZAPROSIĆ OWADY I PTAKI DO OGRODU?

  ilustracja komiksowa - jak zaprosić owady i ptaki do ogrodu - od KangurGra.pl

           Tak naprawdę dbanie o owady, ptaki i naturę jest banalnie proste. Wystarczy naturze nie przeszkadzać. Przyroda zrobi całą resztę sama. Życie zawsze pojawia się tam gdzie są do tego dobre warunki. Więc wystarczy zadbać w naszym otoczeniu o dobre warunki dla życia, a otoczy nas prawdziwy gaj i raj. Największym ekologicznym przewianiem gatunku ludzkiego jest bezmyślne niszczenie naturalnych środowisk dla życia i bioróżnorodności. 

           Jednak my jako ludzie, jako jednostki, których moc istnieje w dużej grupie możemy zmieniać nasz świat i otoczenie po małym kawałeczku. Mamy wręcz obowiązek zmieniać nasz świat na lepsze. 

           Oto kilka sprawdzonych przykładów jak tego dokonać i jak zaprosić owady i ptaki do naszego sąsiedztwa. 

           1) Nie koś łąki. Zostaw kilka specjalnych części trawnika jako nieskoszoną łąkę na pożytek owadów i ptaków. W ten sposób stworzysz sanktuarium dla owadów i zapylaczy, które będą miały dom i pożywienie. Wraz z nimi pojawia się ptaki i inne zwierzęta, które można podziwiać i obserwować. 

           2) Załóż łąkę kwietną. 
  Przeznacz część ogrodu albo trawnika na łąkę polna, kwietną albo półdziką rabatę kwiatową. Szybko zobaczysz jak życie wkracza tam gdzie jest przyjazne środowisko. Nawet na zwykłym balkonie można w doniczce zasiać łąkę kwietną albo posadzić kwiaty i rośliny, które przyciągną ptaki i owady. Nieskoszona łąka kwietna i rabata kwiatowa to będzie strzał w dziesiątkę jeśli uprawiasz ogródek z warzywami i owocami. Owady zapylacze np. pszczoły, trzmiele, motyle pomogą Ci i zwiększą plony. 

           3) Powieś budkę lęgową dla ptaków w odpowiednim miejscu.
  Budki dla ptaków trzeba wieszać w odpowiedni sposób, żeby były przyjazne, bezpieczne i w spokojnym, zacienionym miejscu. Wtedy wzrastają szansę na zasiedlenie i można się cieszyć radosnymi, rozśpiewanymi lokatorami. W okresie lęgowym najem takiej budki ściąga tabuny przeróżnych ciekawskich ptaków. To prawdziwa przyjemność podziwiać jak szukają miejsca na gniazdo, żeby założyć rodzinne. A potem zaczyna się ptasia tv z życia rodziny. 

           4) Zamontuj domek dla owadów.
  Domek dla owadów to też świetny pomysł na ugoszczenie naszych najmniejszych przyjaciół ze świata stawonogów. 

           5) Poidełko dla ptaków i owadów.
  Tak prozaiczna rzecz jak dostęp do wody przyciągnie spragnionych lotników zwłaszcza w upalne letnie dni. Ważne, żeby poidełko było higieniczne i bezpieczne dla zwierząt – czyli musi być czysta woda a zwierzęta nie mogą w poidełku tonąć. Inaczej robimy większą szkodę niż pożytek. Dbajmy o czystość poidełka i świeżą wodę. Zróbmy płytkie poidełko z kamyczkami albo patyczkami, żeby niesforne owady miały gdzie bezpiecznie lądować i jak się wydostać z wody. 

           6) Zasadź drzewa i krzewy, które lubią ptaki i owady.
  Szpaki uwielbiają czereśnie i śliwki. Na zimę jarzębiną objadają się prawie wszystkie zgłodniałe ptaki. Wróblowate uwielbiają np. słonecznik i jest to przepiękny kwiat i roślina uprawna. Wszelkiej maści rośliny łąkowe dostarczają pożywienia i środowiska dla zwierząt. Im bardziej ogród i otocznie skręca w stornem dzikich roślin tym więcej życia zaczyna się pojawiać dokoła. Lista roślin, które lubią ptaki jest długa. Na pewno znajdziesz odpowiednie do swojego ogródka czy na balkon. 

           7) Sadźmy drzewa. Sadźmy dużo drzew i nie pozwalajmy wycinać starych lasów.
  W zasadzie każde drzewo – zwłaszcza te starsze drzewa – to prawdziwe sanktuaria natury. Tam gdzie są drzewa tam jest pokarm, schronienie, cieć i dom dla niezliczonej rzeszy zwierząt. Drzewa to pomniki przyrody i historii. To wokół drzew dzieje się najwięcej dobrego, ponieważ stwarzają środowisko i warunki do życia. Każde ścięte drzewo to ogromna strata dla natury i środowiska. Drzewa, krzewy i trawy produkują tlen i w upalne dni trzymają wilgoć oraz obniżają temperaturę otoczenia. To dlatego w letnie upały w miejskiej, betonowej dżungli można smażyć jajka na chodniku, a w lesie jest miło, przyjemnie i ptaki śpiewają. 

           8) A może załóż własną pasiekę.
  Ul to genialny pomysł na hobby. Bardzo słodkie hobby. Już nigdy nie zabraknie Ci prezentów na święta, bo zawsze będziesz miał własny miód i wosk, z którego można robić świeczki. Z pszczołami obok Twój ogród rozkwitnie a plony urosną niczym ciasto drożdżowe. Prowadzenie własnej pasieki to jedno z najbardziej szlachetnych i satysfakcjonujących zajęć. Jeśli kochasz pszczoły to jest to zajęcie dla Ciebie. 

           Chrońmy drzewa i przyrodę a natura odwdzięczy się nam z nawiązką na milion sposobów. Pomimo, że może się wydawać, że nasza skromna osoba może nie mieć zbyt dużego wpływu na otaczającą nas rzeczywistość i przyrodę to dla świata ptaków i mikrokosmosu owadów zwykła mała, przydomowa łąką kwietna albo rabata kwiatowa ma ogromne znaczenie. Mamy większy wpływ na otaczający nas świat niż nam się wydaje. 

           Jeśli stworzymy odpowiednie warunki dla życia to natura obdaruje nas na wiele sposobów. Od większych plonów, po radość zieleni i kolorów, aż po kojący spokój jaki daje przebywanie na jej łonie i czerpanie z jej owoców. 

           W końcu wszyscy jesteśmy dziećmi natury. To ona wydała nas na świat i to natura nas karmi. 

  autor: mgr inż. Krzysztof Czachura

  (biolog, projektant gier, ilustrator komiksowy)

           > Zobacz gry plenerowe XXL dla dzieci do nauki i zabawy.

  Edukacyjna gra planszowa dla dzieci, do nauki, zabawy, i ćwiczenia – POLSKIE PTAKI – gra giga wielkiego formatu od KangurGra.pl Gra edukacyjna do nauki o ptakach, zwierzętach Polski i gatunkach chronionych. Gra XXL do nauki, zabawy, skakania i ćwiczenia. Edukacyjna, integracyjna wielka gra super dużego formatu XXL dla dzieci.
  WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner