Przejdź do treści
Strona główna » Blog » JAK ZADBAĆ U DZIECI O ZDROWY SEN?

JAK ZADBAĆ U DZIECI O ZDROWY SEN?

  grafika komiksowa - Jak zadbać u dzieci o zdrowy sen - od KangurGra.pl

  Artykuł jest równocześnie porcją wiedzy dołączaną do gry planszowej > ZDROWY SEN.

  Zdrowy sen i higiena snu dla dzieci.

  Często zapominamy, jak ważną częścią naszego życia jest sen i jak ogromny ma on wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, ogólny dobrostan ciała i ducha.

  Czy wiesz, że przesypiamy około 30% naszego życia.

  To bardzo dużo czasu. Nasuwa się więc prosty wniosek, że jest to ważna część naszego życia, która ma ogromny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne.
  We współczesnym świeci pełnym światła, hałasu i przeróżnych bodźców nie wszystkim łatwo zasnąć. Dlatego tak ważna jest higiena snu, żeby wypoczynek był efektywny i wartościowy.
  Każdy wie jak kiepsko się czuje po źle przespanej nocy. A czy zauważasz jak świtanie się czujesz kiedy dobrze spałeś? Właściwa higiena snu pozwoli Ci czuć się tak możliwie jak najczęściej.   

  Co to jest higiena snu?

  Higiena snu to dobre i właściwe nawyki oraz rytuały, które mają zapewnić Ci regularny, zdrowy, wartościowy sen.
  Oczywiście na dobry i zdrowy sen wpływa bardzo wiele czynników. Istnieją jednak pewne ogólne, złote zasady, które bardzo pomogą i mocno przybliżą Cię do upragnionego zdrowego snu.

  Dziś zabierzemy Cię w magiczną podróż do krainy dobrego snu. Jak wiadomo, sen to magiczny składnik życia, który pomaga być silniejszym, zdrowszym i bardziej pomysłowym.

  Zanim się położysz spać przygotuj się na jutro.

  Zanim zaczniesz swój magiczny rytuał śpiocha warto przygotować się na następny dzień. Spakować do szkoły, odrobić zadanie domowe, przygotować ubrania na jutro, nastawić budzik itp.
  Kiedy zadbasz o to wszystko, sam zobaczysz, że Twój poranek będzie przyjemnością. A przynajmniej nie będzie gorączkową krzątaniną, pełną stresu i zszarganych nerwów zaraz po wstaniu.
  Poranki bywają różne, ale możesz zadbać o to, aby były lepsze.

  Zadbaj o stały rytm dnia.

  Sen lubi rutynę, przyzwyczajenia. Sen lubi stałe godziny, w których zasypiasz i w których się budzisz. Ułóż swój plan dnia tak, żeby zawsze mieć na sen około 7-8 godzin (dzieci potrzebują więcej snu). Staraj się przestrzegać tego rytmu również w weekendy. Kiedy Twój zegar biologiczny się wyreguluje będzie Ci łatwiej zasypiać.

  Magiczne rytuały przed snem.

  Warto zadbać i wypracować zdrową rutynę przed snem, aby sen był zdrowy i regenerujący. Całe nasze życie składa się z nawyków i swoistej rutyny (przyzwyczajeń). Od nas samych zależy czy ta codzienna rutyna jest dla nas dobra i zdrowa, czy ciąży nam jak kula u nogi każdego dnia. Dzięki zmianie pojedynczych nawyków i przełamywaniu złej rutyny możemy zmienić swoje życie i poprawić jego jakość i czerpać z życia więcej przyjemności i satysfakcji. Seria relaksujących i wyciszających czynności przed snem to dobry plan na łatwe i swobodne zasypanie i regeneracyjny, dobry sen.    

  Magiczna kraina snu to Twoja sypialnia i łóżko.


  Twoje łóżko i sypialnia to bramy do magicznej krainy snu i marzeń sennych.
  Stwórz z sypialni ciche i przytulne miejsce do spania. Sen lubi spokój, ciszę i ciemność. W takich warunkach łatwo się odprężyć i wyciszyć. Zadbaj o czystą, świeżą pościel, wygodną piżamę i ulubioną maskotkę do przytulania. Najlepiej się śpi kiedy jest trochę chłodniej.

  Jeśli boisz się ciemności to zastaw zapaloną lampkę nocną, która daje mało, ciepłego światła.

  Zadbaj o to, żeby powietrze w sypialni było jak najczystsze. Warto zainwestować w cichy oczyszczasz powietrza i rośliny, które oczyszczą powietrze z toksyn i wzbogacą je w życiodajny tlen.

  Edukacyjna gra planszowa dla dzieci, do nauki, zabawy, i ćwiczenia – ZDROWY SEN – gra giga wielkiego formatu od KangurGra.pl Gra edukacyjna do nauki o zdrowiu, właściwej higienie snu i dobrych nawykach i rytuałach przed snem. Duża gra planszowa ZDROWY SEN do nauki, zabawy, skakania i ćwiczenia. Edukacyjna, integracyjna wielka, eko gra super dużego formatu o zdrowym śnie i wypoczynku dla dzieci.

  Odpowiednia dieta to podstawa zdrowego snu.  

  Każdy wie, że odpowiednia dieta i nawyki żywieniowe podobnie jak sen wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie – w zasadzie na całe nasze życie. Zła dieta, obżeranie się przed snem, zjadanie się słodkim, ciężkostrawnym, śmieciowym jedzeniem i pice napojów gazowanych, wyskokowych jak np. alkohol, napoje z kofeiną i energetyki znacznie pogorszą jakość Twojego snu lub zupełnie zrujnują Twój wypoczynek. Trudno zasnąć, kiedy jesteś pobudzony i naładowany cukrem i stymulantami.
  Zadbaj o zdrową i zbilansowaną dietę.

  Aktywność fizyczna

  Sport to zdrowie. Odpowiednia dawka ruchu i aktywności fizycznej na co dzień pozwala utrzymać ciało i ducha w dobrej formie, sprzyja zdrowiu i poprawia nastrój. Popołudniowa aktywność fizyczna taka jak spacer, skakanie lub tańczenie, pomoże Twojemu ciału przygotować się do magicznych, sennych przygód. Intensywny wysiłek przed snem raczej Cię pobudzi i trudno będzie zasnąć, ale gimnastyka, rozciągnie lub joga to już bardzo dobry pomysł na odprężającą aktywność.

  Zrelaksuj się przed snem.

  Przed snem, zrelaksuj się, robiąc głębokie oddechy. Możesz też medytować, słuchać relaksującej muzyki, bajek, słuchowisk lub czytać książkę, ale nie może być zbyt wciągająca, ponieważ nie zaśniesz. Dobrym pomysłem na relaks jest też joga i rozciągnie.

  Pomyśl o swoim dniu, o kilku dobrych i miłych rzeczach jakie Cię spotkały. Pomyśl co fajnego i przyjemnego czeka Cię jutro. Praktyka wdzięczności to też dobry sposób na relaks przed zaśnięciem.

  Stop dla ekranów cyfrowych przed snem.


  Telefon, komputer, tv i inne ekrany z niebieskim światłem zostaw na godzinę przed spaniem i nie wracaj do nich. Błękitne światło może zakłócać sen i pobudzać. Zamiast tego, wybierz lampkę nocną do swojej sypialni. Daj odpocząć swoim oczom od światła i bodźców.

  Warto przytulić mamę, tatę, rodzeństwo na dobranoc. Możesz poprosić rodziców o poczytanie bajki lub zaśpiewanie kołysanki. Powiedz wszystkim domownikom „dobranoc” i śpij smacznie.

  Garstka magicznych rad przed spaniem:

  • Wyobraźcie sobie coś miłego przed spaniem. Niech miłe wspomnienia, uczucia towarzyszą Ci podczas zasypiania, a będą Ci się śnić przyjemne sny.
  • Szklanka wody na stoliku nocnym to świetny pomysł. Warto wypić szklankę wody przed snem i zaraz po obudzeniu. Czysta woda to samo zdrowie dla ciała. W końcu składamy w większości z wody.
  • Nie próbuj zasnąć na siłę. To nic nie da. Jeśli czuje, że sen nie nadchodzi to poczytaj książkę albo pomyśl o czymś miłym, znajdź sobie jakieś wyciszające, uspokajające zajecie.   
  • Unikaj drzemek podczas dnia, jeśli potem masz problemy z zaśnięciem.

  A co zrobić, jeśli wydaje Ci się, że właśnie Ty nie masz snów?


  Jest na to sprawdzony sposób. Wypij przed spaniem 3 szklanki wody.
  W ten sposób kilka razy w nocy, wyrwany ze snu wstaniesz do toalety i zobaczysz, że będziesz pamiętał swoje sny. Najlepiej od razu je zapisz, ponieważ o szybko zapomina się o swoich snach. : )

  Na koniec życzę Ci dobrej nocy i słodkich snów.

  „Karaluchy pod poduchy,
  a szczypawki za zabawki.” : )

  autor: mgr inż. Krzysztof Czachura

  (biolog, projektant gier, ilustrator komiksowy)

  > Poznaj eko gry wielkiego formatu dla dzieci z serii ZDROWE DZIECI

  Edukacyjna gra planszowa dla dzieci, do nauki, zabawy, i ćwiczenia – ZDROWY SEN – gra giga wielkiego formatu od KangurGra.pl Gra edukacyjna do nauki o zdrowiu, właściwej higienie snu i dobrych nawykach. Duża gra planszowa ZDROWY SEN do nauki, zabawy, skakania i ćwiczenia. Edukacyjna, integracyjna wielka, eko gra super dużego formatu o zdrowym śnie i wypoczynku dla dzieci.
  WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner