Przejdź do treści
Strona główna » Blog » JAK POROZMAWIAĆ Z DZIECKIEM O ENERGII?

JAK POROZMAWIAĆ Z DZIECKIEM O ENERGII?

  czysta energia kangur gra

           Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego korzystanie z odpowiedzialnych, odnawialnych źródeł energii jest takie ważne? 
  A co o energii wie Twoje dziecko? Może się to wydawać trudny do wytłumaczenia temat dla dzieci. Energia kojarzy się dorosłym z fizyką, matematyką i skomplikowanymi rzeczami. Ten artykuł sprawi, że będzie łatwo dziecku wytłumaczyć zjawisko energii i jej odnawialnych źródeł.

           Zastanawiałeś się skąd pochodzi elektryczność i ciepło w twoim domu, albo dlaczego możesz wybrać w kranie ciepłą wodę?
  Zadaj to pytanie dziecku. Ciekawe jaka będzie jego odpowiedź. Dzieci są ciekawskie. Żeby łatwo im wytłumaczyć skąd bierze się energia w domu oto małe wsparcie dydaktyczne poniżej.

           Właściwie każda materia zawiera w sobie zgromadzoną energię. Nawet kostka lodu ma w sobie energię, pomimo że jest zimna. Ludzkie ciało pozyskuje energię z jedzenia. Zamienia jabłko, czekoladę albo pizzę na energię potrzebną do tego, aby biegać, myśleć, aby biło serce. Można powiedzieć, że ciało ludzi i zwierząt to fabryki przetwarzania energii, albo inaczej; maszyny, których paliwem jest jedzenie.
  Rośliny również przetwarzają energię. Pozyskują ją z innych źródeł: z gleby i słońca w procesie zwanym fotosyntezą.

           Żeby działały: telefon, pralka, kaloryfer lub autko na baterie, one również potrzebują energii. Wszystkie dobrodziejstwa cywilizacji, z których korzystamy na co dzień bez namysłu są efektem wydobywania, wytwarzania lub pozyskiwania energii. To skąd pozyskujemy energię na ogrzewanie domu, elektryczność i ciepłą wodę w ogromnym stopniu wpływa na naturę, nasz klimat i środowisko – cały otaczający nas świat.

           > Zobacz grę Ekomania czysta energia.

  Edukacyjna, integracyjna, wielka gra planszowa super dużego formatu dla dzieci. Edukacyjna gra planszowa XXL dla dzieci, do nauki, zabawy, i skakania – EKOMANIA czysta energia – gra super wielkiego formatu od KangurGra.pl Gra edukacyjna do nauki o odnawialnych, ekologicznych źródłach energii.

           Samą energię można wytwarzać lub pozyskiwać na wiele sposobów. Można np. pozyskać energię poprzez spalanie. Kiedy samochód jedzie spala paliwo, aby uzyskać z niego energię do wytworzenia ruchu. Kiedy chcesz ugotować obiad spalasz gaz, aby uzyskać z niego energię w postaci ciepła. Podobnie spala się drewno czy węgiel w ognisku, grillu czy piecu węglowym dając ogień i ciepło. W ten sposób uwalniamy energię w postaci emisji ciepła, które wykorzystujemy do podgrzania posiłku, ogrzania wody lub domu.  

           Niestety zarówno gaz, węgiel, czy ropa z której robi się benzynę, są na wyczerpaniu. To paliwa, które kiedyś się skończą, zabraknie ich. Dodatkowo ich spalanie powoduje, że pogłębia się efekt cieplarniany i nasz klimat się ociepla, a powietrze staje się szkodliwe i toksyczne, czego przykładem jest problem smogu.

           Na szczęście energię można też pozyskiwać w inny sposób, który jest bardziej sensowny i ekologiczny. 

  Energia nas otacza cały czas.

           Wyobraź sobie idealne źródło energii, które właściwie nigdy się nie skończy, nie trzeba go wydobywać, składować i transportować a do tego jest zawsze na wyciagnięcie ręki. Masz pomysł co to może być? Rozejrzyj się i pomyśl. Może właśnie patrzysz na niewyczerpalne, naturalne źródło idealnej energii. Czy czujesz promienie słońca na policzkach, które grzeją Cię w ciepłe dni? A może powiew wiatru w mocną ulewę tak silną, że parasol wyrywa się z rąk, jakby chciał samodzielnie lecieć do Afryki? A czy czułeś kiedyś porywistą siłę rzeki, która gotowa porwać do morza wszystko co do niej wpadnie aż strach zmoczyć nóżkę?foto

           Słońce świeci odkąd istnieje ziemia i będzie świecić jeszcze miliardy lat. Wiatr także wieje odkąd ziemia istnieje. Woda płynie zawsze tam gdzie niżej w stronę mórz, oceanów i nie sposób ją zatrzymać. Wyobraź sobie, że energię można pozyskiwać nawet z jadra ziemi w postaci ciepłych wód geotermalnych, albo z upraw roślin, które można przerobić na ekologiczne biopaliwo.  

           Są to tak zwane odnawialne źródła energii. Czyli właściwie taka energia, która się nie wyczerpie, ponieważ cały czas odnawia się na nowo. To naturalna energia, która jest ekologiczna, niewyczerpalna.
  Taka energia nie ociepla klimatu, ani nie truje powietrza, którym oddychamy. Odnawialna energia ma prawie same zalety. Odnawialna energia jest eko.

           Stąd tak ważne dla przyszłości życia na ziemi i ludzi jest, aby zacząć w zgodzie i poszanowaniu dla matki natury korzystać z odpowiedzialnych źródeł energii, które nam służą i nie szkodzą. Bez emisyjne źródła energii odnawialnej to nasz ratunek dla planety i przyszłość ludzkości.
  Kiedy zrozumie to każde dziecko, świat zacznie być lepszym i bardziej przyjaznym miejscem dla ludzi i wszystkich istot żywych.

  autor: mgr inż. Krzysztof Czachura

  (biolog, projektant gier)

           > Zobacz gry ogrodowe XXL dla dzieci do nauki i zabawy.

  Edukacyjna, integracyjna wielka gra planszowa super dużego formatu dla dzieci. Edukacyjna gra planszowa XXL dla dzieci, do nauki, zabawy, i skakania – EKOMANIA czysta energia – gra super wielkiego formatu od KangurGra.pl Gra edukacyjna do nauki o odnawialnych, ekologicznych źródłach energii.
  edukacyjna gra planszowa XXL dla dzieci – EKOMANIA czysta energia- gra o odnawialnych, ekologicznych źródłach energii do skakania, nauki i zabawy dla dzieci
  WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner