Przejdź do treści
Strona główna » Blog » JAK OSZCZĘDZAĆ WODĘ NA CO DZIEŃ?

JAK OSZCZĘDZAĆ WODĘ NA CO DZIEŃ?

  grafika, ilustracja komiksowa - pij wodę - od KangurGra.pl

           Oszczędzanie wody to nie eko czary, że za pomocą szklanki wody upierzemy górę ubrań, albo będziemy myć zęby na sucho, patykiem. Oszczędzanie wody to szereg nawyków i prostych udogodnień technicznych, które codziennie pracują na korzyść naszej planety i naszego portfela.
  Kilka porad albo informacji na temat oszczędzania wody będzie zaskakujących i mało rozpowszechnionych, ale za to bardzo prawdziwych. 

           Żeby wiedzieć jak oszczędzać wodę i zacząć to robić, potrzebna jest do tego motywacja. Dlatego na początek artykułu napiszę dlaczego woda jest taka ważna. Nie będą to hiper odkrywcze informacje, ale może już zapomniane i niedocenione fakty, które rzucą świeże światło na temat. 

           Ilość wody pitnej na ziemi jest bardzo ograniczona. Ludzi przybywa, produkcja i konsumpcjonizm rośnie, a wody zdatnej do picia wciąż jest tyle samo. Do tego wszystkiego słodka woda jest w ogromnym stopniu zanieczyszczona. Ocieplenie klimatu powoduje susze, pożary i wpływa na obieg wody w przyrodzie uwalniając ją z lodowców i wiecznych zmarzlin. Ta dodatkowa masa wody w obiegu przyrody zmienia pogodę i klimat, a to wpływa bezpośrednio na naszą planetę i całą ludzkość. 
           Woda to niesamowity żywioł. Życiodajny eliksir, który daje łaskę życia, ale potrafi być też śmiercionośną siłą nie do zatrzymania jak tsunami, czy huragan. Mógłbym o wodzie pisać godzinami jako ratownik wodny, nurek, freediver, pływak. Spędziłem w niej masę czasu.
           Najistotniejszą informacją o wodzie jest fakt, że warunkuje ona nasze istnienie jako istot, żywych. Około 70 % masy naszego ciała stanowi woda. 

           Na początek punktujemy techniczne aspekty oszczędzani wody.

          Załóż perlatory na kran.
  To takie nakrętki, które rozpraszają wodę i zmniejszają jej przepływ. Kosztują kilka złotych, a na rachunkach oszczędzisz duża poważniejsze pieniądze. To taka mocno techniczna i otwarta porada oszczędzania wody.

           Zainwestuj w oszczędny, eko sprzęt.
  Zakup zmywarki i pralki to wydatek, ale też ogromna oszczędność wody i rachunków za wodę. Wstawiaj do prania / mycia pełną pralkę / zmywarkę. Zmywarka, czy pralka mają najczęściej tryb pracy eco. Korzystaj z niego jeśli możesz. Warto rozważyć zainwestowanie w oszczędną spłuczkę, baterię wodną, czy kran. 

           Napraw / dokręć kran jeśli leci z niego wada. 
  Sprawna instalacja wodna to oszczędności.

           Czas na nawyki związane z oszczędzaniem wody.Oszczędzaj wodę globalnie. 
  Ogranicz spożycie mięsa i ryb, albo przejdź na wegetarianizm lub weganizm. 
  Zapewne tutaj padnie pytanie, jak to się ma do wody? No właśnie ma się i to bardzo!
  Wyprodukowanie 1 kg mięsa wymaga nakładu 25 000 litrów. W przeliczeiu, to 3 miesiące brania codziennie prysznica.
           Fakty są takie, że produkcja zwierzęca jest najbardziej obciążająca dla planety, przyrody i odpowiada za gigantyczne spustoszenie lasów, zanik naturalnych ekosystemów i ocieplenie klimatu. Nawet wydobywanie paliw kopalnych nie sieje takiego spustoszenia na naszym globie jak schabowy, czy wołowina na stole. Jestem po Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie i wiem co mówię. Żeby przez rok wykarmiać jedną krowę potrzeba co najmniej 2 ha żyznej ziemi. To prosta matma. Z 2 ha ziemi można wykarmić przez rok wiele rodzin przy jednoczesnym mniejszym zużyciu wody i mniejszej emisji gazów cieplarnianych. W stanie Dakota w USA, na wykarmienie 1 krowy przypada średnio 20 akrów.
           Można oszukać sumienie, stosować efekt wyparcia, że zwierzęta nie czują, albo ich masowe hodowle są humanitarne itp. Wiem, że to niewygodne i niezgodne z tym, co wpaja się nam od dziecka przy stole, ale to są fakty. Matematyki, królowej nauk nie da się oszukać. Właściwie ten jeden drobny nawyk w diecie; ograniczenie lub rezygnacja ze spożycia mięsa, ma największe znaczenie dla oszczędzania wody. 

           Bierz szybki prysznic zamiast kąpieli. 
  Prysznic to 60 litrów wody, a kąpiel 200 litrów. 

  Czy wiesz że:
  W 36% wody zużywane jest do mycia.

           Pij kranówkę.
  Zwłaszcza jeśli ją ugotujesz. Woda, która leci w naszych kranach jest naprawdę mocno badana i pod ogromnym rygorem sanitarnym. W Polsce mamy bardzo czystą wodę pitną. Woda to chyba najbardziej przebadany produkt spożywczy jaki istnieje. 
           Woda mineralna różni się od wody w kranie jedynie tym, że jest 200 razy droższa. Dla zdrowia nie ma znaczenia którą wodę pijesz, a dla planety i portfela już tak. Za dla zdrowia ma znaczenie, ile wody pijesz i czy dbasz o utrzymanie ciała w odpowiednim nawodnieniu. Powinno się pić co najmniej 2 litry wody dziennie.

           Wykorzystaj wodę ponownie. 
  Np. wodą po kąpieli możesz umyć podłogę, użyć jej do sprzątania, albo coś przeprać w tej wodzie.

           Zakręć kran podczas mycia zębów.
  25 litrów czystej wody leci bez sensu w rury, kiedy kran jest odkręcony podczas mycia zębów. Prosty nawyk do wyrobienia, który codziennie pracuje na korzyść naszej planety i portfela. 

           Jeśli masz ogród, działeczkę możesz zbierać deszczówkę i podlewać nią swoje zielone skarby.
  Deszczówka to darmowa woda. 

           Toaleta to nie śmietnik. 
           Nie wrzucamy śmieci do toalety.
  Jak zacznie z niej wybijać woda, to będzie to bardzo przykra niespodzianka. Przed długim wyjazdem np. na wakacje albo urlop zakręć zawory wody w domu.
  Oszczędzisz trochę wody, a przynajmniej dom będzie zabezpieczony przed przypadkowym zalaniem. 

           Jak widać po tym artykule warto oszczędzać wodę. Wszystkie wymienione nawyki są proste do zastosowania na co dzień. 
  Planeta i Twój portfel będą zadowolone, kiedy zaczniesz oszczędzać wodę.

  autor: mgr inż. Krzysztof Czachura

  (biolog, projektant gier)

           > Zobacz gry plenerowe XXL dla dzieci do nauki i zabawy.

  Edukacyjna, integracyjna wielka gra planszowa super dużego formatu dla dzieci. Edukacyjna gra planszowa XXL dla dzieci, do nauki, zabawy, i skakania – EKOMANIA czysta woda – gra super wielkiego formatu od KangurGra.pl Gra edukacyjna do nauki dlaczego tak ważne są zasoby słodkiej wody.
  WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner