Tyle się mówi o kreatywności, o jej zaletach i samych superlatywach.
„Wszystkie dzieci rodzą się artystami.
Sztuka polega na tym, by pozostać nimi do końca życia.”
Pablo Picasso
Parafrazując wielkiego Pisassa każdy z nas jako dziecko był artystą, jest kreatywny – tworzył bez zahamowań. W każdym z nas drzemie potencjał kreatywności i mały artysta.
Pracujące kreatywnie dziecko wcale nie widzi barier ani przeszkód tworząc. Łączy ze sobą na pierwszy rzut oka nie pasujące elementy i rzeczy nadając im nowa formę, kształt, nieoczywiste znaczenia lub zastosowanie.
To co się stało z czasem i z wiekiem, że zanikają takie zdolności?
A może nie zanikają tylko są uśpione?
A jak coś jest uśpione to wystarczy to obudzić.
Jak obudzić wewnętrznego artystę?
Jak dotrzeć do Picassa, który drzemie gdzieś głęboko w nas?
Oto szereg sprawdzonych patentów na pobudzenie wewnętrznej kreatywności.
Wyśpij się.
Zmęczonemu umysłowi trudno stworzyć coś fajnego. W końcu akt kreacji to tak naprawdę efekt pracy naszej głowy. Wypoczęty mózg pracuje sprawniej i na wyższych obrotach.
Zjedz coś dobrego.
Mózg musi jeść. Mózg żywi się glukozą. Na głodnego łatwiej się człowiek irytuje i jest niezadowolony z efektów swojej pracy. Dlatego warto zadbać o to, aby siadać do prac plastycznych dobrze i zdrowo odżywionym. Zjedz jabłko, banana albo wypij kakao. Poczuj jak nabierasz energii do pracy artystycznej.
Muzyczka
Przy fajnej muzyczce dobrze się pracuje. Muzyka nadaje rytm pracy i poprawia nastrój? Pomyśl przy jakiej muzyce chciałoby Ci się tworzyć. Pobaw się w DJ’a i zrób własną kreatywną składankę. To też już jest twórczość.
Przygotuj się.
Jeśli znasz temat swojej pracy kreatywnej to poczytaj o nim, pooglądaj powiązane obrazki, filmy dokumentalne. Prawdziwi artyści siadają do pracy artystycznej z odpowiednio przygotowanymi materiałami. Oczywiście nie ma nic złego w spontanicznym twórczym szale. 🙂 Warto jednak siadać do pracy artystycznej przygotowanym i zaopatrzonym.
Zapisuj dobre pomysły.
Pomysły są ulotne a pamięć zawodna. Chcesz mieć pomysły na komiks albo opowiadanie pod ręką. To załóż kreatywny notes. Zapisuj pomysły, myśli, rób notatki, szkicuj. Wracaj do swojego notatnika, szkicownika kiedy czujesz chęć do tworzenia.
Krótka rozgrzewacza
Dotleń się. Przespaceruj. Rozciągnij palce, nadgarstki i ręce. To one będą przenosić twoje wizje i obrazy do świata rzeczywistego. Zabawne jak niewiele osób o tym pamięta.
Kartka papieru to Twój świat.
Jesteś Panem i władcą świata jaki stworzysz. Możesz z nim zrobić wszystko. Kartka papieru nie ocenia, ani nie prawi pustych pochlebstw. Ona przyjmuje każdy dar jaki jej ofiarujesz.
Ty tu rządzisz! Co dzisiaj malujemy szefie?
> Przeczytaj też na blogu „Obalamy mity na temat kreatywności.„
Wizualizacja
Wyobraź sobie efekt końcowy pracy, którą chcesz wykonać. Zobacz finalny efekt w taki sposób jaki jest wg Ciebie najlepszy. Kiedy obraz wykrystalizuje się w Twojej głowie, siadaj do pracy i staraj się zbliżyć do swojej wizji, wyobrażenia.
Nie ma zasad.
Poznaj wszystkie zasady. Nie lubisz zasad. Złam wszystkie zasady. Tutaj możesz. Na tym polega kreatywność. Najwięksi artyści wyrywali się z konwencji. Nie myśl szablonowo. Wyjdź myślami „po za pudełko”, po za strefę komfortu i twórz.
To prawdziwa wolność!
Słuchaj intuicji.
To Twój najlepszy przyjaciel. Ona Cię nie oszuka i zawsze chce dla Ciebie dobrze. Wsłuchaj się w siebie, w swój wewnętrzny głos. Słyszysz co do Ciebie mówi? A może by tak spróbować medytacji, żeby usłyszeć samego siebie?
Weź prysznic.
Nie wiem jak to działa ale działa i wiem, że woda czyni cuda. Wiele osób mówi, że właśnie pod prysznicem przychodzą jej do głowy najlepsze pomysły. Jakby łaska wody spływania prosto nasz umysł. Sam jestem dobrym tego przykładem. Pod prysznicem wpadłem na wiele kreatywnych pomysłów. Wierzę w magiczną moc wody. Może dlatego, że jestem pływakiem i nurkiem.
Słyszałem, że niektórzy najlepsze pomysły mają na toalecie. No cóż… ja wolę prysznic.
Weź prysznic. Jeśli nic z tego nie wyjdzie to przynajmniej będziesz zrelaksowany i już po kąpieli. 🙂
Nie poddawaj się!
Nic co wielkie i wartościowe nie powstaje w minutę. Dąż do celu i pokonuj przeszkody. Żeby stworzyć coś co będzie piękne i zrobi wrażenie na wszystkich czasem trzeba wiele prób i pokonać wiele przeciwności. Nigdy się nie poddawaj. Koniec końców możesz tworzyć swoje dzieła na raty.
Prawdziwa sztuka wymaga czasu a czasem wielu poprawek.
Niektórzy artyści twierdzą, że:
“Nie ważne jest dzieło a sam proces twórczy, akt kreacji.“
Kto wie? Może mają racje? 😉
Nie ma złych pomysłów.
Liczy się to jak te pomysły przedstawisz. Wymyśl ciekawy, niekonwencjonalny sposób na opracowanie tematu, który Cię interesuje. Tak przecierasz własne artystyczne ścieżki. Kto wie co odkryjesz i dokąd zaprowadzi Cię własna droga.
Nie bój się błędów.
To błędy nas kształtują i uczą. Żeby nauczyć się coś robić, czasem najpierw trzeba nauczyć się jak tego nie robić.
Nie bój się krytyki.
Wiem, że czasem krytyka jest bolesna a ego artysty bywa kruche. Staraj się czerpać z opinii innych. W ten sposób dowiesz się co podoba i co lubią inni ludzie. Wystarczy ich wysłuchać. Wszyscy uwielbiają wyrażać opinię – nawet nie pytani. Dlatego tak dobrze się maja social media.
Najważniejsze jest co Ty czujesz i myślisz o tym co tworzysz. Cała reszta to tylko subiektywne opinie.
A może masz własne pomysły na to jak pobudzić albo rozwijać kreatywność?
Napisz do nas na kangurgra@gmail.com
Najlepsze pomysły dodamy do artykułu poniżej.
autor: mgr inż. Krzysztof Czachura
(biolog, projektant gier, ilustrator komiksowy)