Gry planszowe są dostępne dla różnych poziomów wiekowych i charakteryzują się dużą różnorodnością. Początkowo trudność sprawia młodszym dzieciom opanowanie reguł gry, pogodzenie sobie z porażką. Na ten stan wpływ ma, jak twierdzi prof. E. Gruszczyk –Kolczyńska w książce „Dziecięca matematyka – dwadzieścia lat później” „kruchość emocjonalna i słabo rozwinięta zdolność do wysiłku umysłowego w sytuacjach trudnych”. Dlatego zaleca się częste zabawy z grami planszowymi, aby zbudować u dziecka odporność emocjonalną , umiejętność pokonywania trudności, zdolność rozumnego kierowania swym zachowaniem w sytuacjach trudnych.
W codziennym życiu rzadko zastanawiamy się jak ważną rolę może pełnić wspólne spędzanie czasu z dzieckiem podczas grania w różnego typu gry planszowe. A rozgrywka w grę planszową jest dla dziecka bardzo cenną lekcją i możliwością rozwijania wielu kompetencji.
Gry planszowe są wykorzystywane również w pracy dydaktycznej nauczycieli przedszkoli, szkół i pedagogów. Od dawna znana jest zasada, że dzieci uczą się najchętniej w grupie rówieśniczej rywalizując ze sobą: kto jest lepszy, kto dostanie pochwałę, kto zajmie pierwsze miejsce. Ale w grach nie chodzi tylko o wygraną. Gry planszowe są dla dzieci znakomitą pomocą edukacyjną, ponieważ pozwalają poznawać dziecku świat poprzez zabawę. Wiele gier jest dedykowanych do konkretnych zagadnień tematycznych, tj. ; ekologia, zawody, szeroko rozumiane bezpieczeństwo, poznawanie środowiska społeczno-przyrodniczego , itp.
Dlatego nauczyciele tak chętnie sięgają po gry jako doskonałe narzędzie dydaktyczne. Gry planszowe to po prostu dobry pomysł na połączenie atrakcyjnej edukacji oraz rozrywki.
Oprócz typowych gier planszowych można spotkać na rynku gry wielkoformatowe XXL, dostosowane do użytku w większych pomieszczeniach, jak i w terenie otwartym, w plenerze – tzw. gry plenerowe. Takie gry XXL posiadają wiele z zalet typowych dla planszówek, ale też posiadają dodatkowe walory aktywizujące dzieci fizycznie. Dziecko skacze po grze bosą stopą, pokonuje przeszkody, skacze, wykonuje różnorodne ćwiczenia zgodnie z instrukcją. Wszystkie te czynności oprócz dobrej zabawy uczą dziecko odpowiedniego reagowania na bodźce zewnętrzne, czyli usprawniają sposób, w jaki odbiera ono i porządkuje wrażenia zmysłowe płynące ze świata. Okazuje się, że jest to jeden z ważnych elementów terapii SI. Od jakiegoś czasu wskazuje się na ważną rolę w życiu dziecka jaką pełni integracja sensoryczna. Poprawia ona zdolność integracji bodźców zmysłowych, przede wszystkim ma być jednak dla dziecka przyjemną zabawą, tak aby mogło ono oswoić zewnętrzny świat za pomocą zmysłów.
Można również spotkać gry wielkoformatowe o różnorodnej tematyce, dostosowanej do potrzeb i umiejętności dziecka. Są one atrakcyjne, ponieważ oprócz walorów edukacyjnych pozwalają na pewną dawkę ruchu, co dla dziecka w tym wieku jest absolutnie niezbędną potrzebą.
autor: mgr Dorota Czachura,
(nauczyciel dyplomowany wychowania przedszkolnego, polonistka)
> Zobacz też nasze edukacyjne, eko gry planszowe dla dzieci.
> Zobacz też serię gier dla dzieci o ekologii “EKOMANIA“.