Czy pamiętasz za dzieciaka jak grało się na podwórku w „Szczura” z innymi dzieciakami. Gra w swej prostocie jest banalna do zorganizowania w każdych warunkach. Jednocześnie gra w Szczura jest bardzo atrakcyjna dla dzieci – zwłaszcza tych najmłodszych – przedszkolaków, które dopiero uczą się skakać. Ze śmiechu i radości dzieci pękają do rozpuku.
Tak jak najlepsze potrawy, które dziś namiętnie zajadamy ze smakiem powstawały w biedzie i niedostatku (np. pizza albo pierogi ruskie), tak również najlepsze gry integracyjne wywodzą się z podobnych okoliczności. Przed latami 90tymi nie było wcale rozwiniętego Internetu i smartfonów. Dzieciaki dużo więcej czasu spędzały na podwórkach, boiskach szkolnych i trzepakach na dywany, które były centrum życia społecznego dzieci. Właśnie tam powstawały gry i zabawy naszego dzieciństwa. Ponieważ nie było telefonów komórkowych dużo więcej grało się różne gry podwórkowe. Dzieci przed 2000 rokiem zażywały więcej świeżego powietrza i ruchu niż ich współcześni rówieśnicy. To oczywiście w prostej mierze przekładało się na zdrowie i sprawność fizyczną dieci. Gry koordynacyjno – ruchowe to klucz do dobrej zabawy i sprawności fizycznej dzieci. Ruch i dieta zawsze są kluczowe dla zdrowia.
Jak zagrać w Szczura?
Żeby zagrać w Szczura wystarczy jakiś sznur, skakanka (około 1,5 – 2 m) oraz plastikowa butelka lub cokolwiek pod ręką co można przywiązać do butelki. Może być np. pluszak.
Dzieci stoją w okręgu a animator kręci szczurem (sznurem, liną z butelką). Dzieci do dokoła muszą przeskakiwać szczura. Jeśli szczur dotknie dziecko podczas gry – gracz odpada lub zamienia się w kręcącego szczurem. Gramy tak dalej do ostatniej osoby, która przeskakuje szczura.
Jeśli nie chcemy sprawiać, aby ktoś czuł się źle i był wykluczony podczas gry to możemy grać z dziećmi w inny sposób. Gramy wtedy w ten sposób, że dzieci nie odpadają od gry po dotknięciu przez szczura. W ramach tego gracz robi np. 10 pajacyków, przysiadów lub pompek i może wrócić do gry podwórkowej.
Ważne info przy grze w Szczura:
1) Na sznurku musi być przedmiot w miarę ciężki ale bezpieczny, najlepiej miękki, aby przy niekontrolowanym uderzeniu nie zrobił krzywdy. Przy grubszym sznurze wystarczy zrobić na końcu pętlę i przywiązać np. wstążki, żeby szczur był lepiej widoczny.
2) Grając w Szczura kręci się zawsze na napiętym sznurku, linie, skakance. Z luźnego sznura nie wystartujemy z kręceniem.
3) Zmieniaj stronę kręcenia, długość i napięcie Szczura. Pozwól Szczurowi odbić się od podłoża albo zwolnić lub przyspieszyć. To dodaje rozgrywce nieprzewidywalności, więcej emocji i zabawy w grze dla dzieci.
4) Niech zakręcą Szczurem też dzieciaki. Jeśli jesteś opiekunem lub animatorem to po prostu pokaż im grę, a dzieci w mig załapią jak się gra w Szczura. Z resztą same dzieciaki zapytają Cię, czy mogą zakręcić Szczurem. W ten sposób możesz już tylko obserwować jak dzieci dobrze się bawią przy grze podwórkowej starej jak świat.
5) Jeśli gramy na trawie, albo na miękkim bezpiecznym podłożu np. na plaży, niech wszyscy skaczą boso. To świetna integracja sensoryczna i fantastyczne uczucie boso stąpać po trawie lub piachu. Stopy uwielbiaj czuć podłoże. Chodzenie boso jest mega zdrowe i naturalne.
6) Niech dzieci podczas skakania wcielą się w jakaś skoczną postać np. baletnicę, kangura lub żabę. To zabawne urozmaicenie rozgrywki w Szczura.
7) Zorganizuj z dziećmi zajęcia w szkole przedszkolu, na świetlicy i uszyjcie lub zmontujcie ze śmieci własne szczury do grania i testujcie na placu zabaw lub podwórku. To świetna nauka recyklingu, masa zabawy i doskonała nauka podstaw fizyki i kinetyki.
W KangurGra od lat gramy na strefach edukacyjnych gier XXL z dziećmi w „Szczura”. Gra w Szczura jest to doskonała zabawa i rozgrzewka dla dzieci przed wkroczeniem w świat wielkoformatowych, edukacyjnych gier planszowych od KangurGra.
> Zobacz animacje dla dzieci w strefie edu gier XXL.
Dzieci to wulkany energii, a gra w Szczura to idealne rozważanie, żeby rozładować tą niespożytą energię. Gra w Szczura to świetny pomysł na zabawę do przedszkola szkoły, na plac zabaw i boisko. Gra w Szczura to też gwarancja dobrej zabawy, ruchu i masy śmiechu dla dzieci. Tam gdzie brak już pomysłu czym zająć dzieci, gdzie wkrada się ukradkiem nuda – gra w Szczura sprawdzi się idealnie.
Na koniec napiszę Ci, że to prawdziwa fun patrzeć jak dzieci, uczą się opanować technikę kręcenia szczurem. Można się dobrze pośmiać. Gra w Szczura to naprawdę bezcenne widowisko.
autor: mgr inż. Krzysztof Czachura
(biolog, projektant gier)
> Zobacz gry plenerowe XXL dla dzieci do nauki i zabawy.