Przejdź do treści
Strona główna » Blog » DLACZEGO WARTO WYBRAĆ EKO PAPIER? 

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ EKO PAPIER? 

  grafika, ilustracja komiksowa eko drzewo od KangurGra.pl

           W czasach, kiedy natura i środowisko są na granicy klęski ekologicznej ideologia bycia eko i zero waste staje się koniecznością. Papier do druku, czy nawet prozaiczny papier toaletowy to bezsprzecznie produkty pierwszej potrzeby, a ich używanie w znacznym stopniu odbija się na naszej planecie i otaczającym środowisku.

           Bardzo zastanawia, dlaczego wszyscy drukują na białym, chlorowanym papierze?
  W dobie całkowitej cyfryzacji, e-faktur, przenoszenia całej sprzedaży i biznesu do Internetu ludzie wciąż używają białego, chlorowanego, papieru? Papieru, który jest zwyczajnie szkodliwy dla środowiska. 

           Warto zadać sobie pytanie co zyskuje natura i świat, kiedy wybieramy ekologiczny papier lub ograniczamy jego użycie do minimum.
  Będzie więcej drzew, bo nie trzeba ich aż tyle ścinać pod papier. 

  Zobacz ilustrację komiksową - Sadzenie Drzew - od KangurGra.pl

  „Naukowcy wyliczyli, że ze 100 ton makulatury można odzyskać prawie 90 ton! To równoznaczne z ocaleniem ponad 1 700 ton drzew!„
  – Jakub Szczepański z fundacji EGENIUS

  Mamy więcej słodkiej wody. Do produkcji eko papieru zużywa się mniej wody niż do produkcji zwykłego białego papieru.

  „Jeżeli w procesie produkcji papieru, zamiast celulozy z drzew wykorzysta się 1 tonę makulatury, można sporo zaoszczędzić. To ok. 25 000 litrów wody, 1 500 litrów ropy i 4 000 kWh zużytego prądu mniej. Korzysta zatem na tym cała planeta.”
  – Jakub Szczepański z fundacji EGENIUS

  Zużywamy ponownie śmieci, ponieważ duża część masy celulozowej do tworzenia papieru pochodzi właśnie z makulatury z recyklingu. 

  Cała ta nasza praca przy segregacji nabiera sensu. Zwłaszcza tutaj, przy papierze ekologicznym. Nie trujemy środowiska chlorem oraz innymi toksycznymi wybielaczami potrzebnymi do nadania papierowi odpowiedniej bieli. 

  Przecież ten nasz papier do faktur, kolorowanek dla dzieci i notatek wciela nie musi być hiper biały. Prawda? Lekko złamany beżem też się nada doskonale. Eko papier jest biodegradowalny.

  Czy wiesz, że: „W zwykłym papierze znajdziemy do 3% włókien celulozowych. Reszta to substancje klejące, barwiące, czasem folia itp. Czyli nie każdy papier zrobiony jest z papieru!”
  – Jakub Szczepański z fundacji EGENIUS

           Jakie cechy ma ekologiczny papier?
  Właściwie jest tylko jedna różnica. To poziom bieli. Papier ekologiczny uzyskuje biel na poziomie 70-80 %. Stąd nazywany jest potocznie beżowym lub brązowym papierem. Oprócz tego, że regularny papier ma odpowiednią biel, to różnic w użytkowaniu nie ma. Biały, chlorowany papier jest właściwie w tej samej cenie co eko papier z recyklingu, który jest przyjazny środowisku zaś papier toaletowy jest nawet sporo tańszy i zdrowszy dla skóry. 

           Cechy obu papierów eko vs bielony są porównywalne. Wiemy, bo sami sprawdziliśmy w kumamgre przy produkcji prototypów eko gier planszowych i eko kalendarzy całą masę eko papieru, żeby wybrać odpowiedni i optymalny papier do druku. 

  Zobacz nasz certyfikowany 100% eko papier z recyklingu.
  Drukujemy na eko papierze instrukcje, pytania i materiały do eko gier planszowych.

  grafika druk na ekologicznym papierze w KangurGra.pl

           Nie dajmy się zwariować. Nie ma powodu, żeby w ogóle korzystać z białego, chlorowanego papieru, który niszczy i truje naturę.

  Oczywiście być eko to nie znaczy, żeby podcierać się liściem ale kiedy używamy papieru toaletowego to czy musi być taki biały, kolorowy i pachnący. Zasadniczo spuszczamy wszystko w kanalizacje: pieniądze i chemię, na którą poszły te złotówki, i która szkodzi nam i środowisku. 

           Jeżeli chcesz zadbać o naturę oto kilka najprostszych sposobów.
  zrezygnuj z drukowania wszystkiego i drukuj tylko to, co niezbędne drukuj dwustronniekupując wybieraj eko papier – będzie taniej lub bez różnicy e-faktury zamiast papierowych zadrukowany z jednej strony papier świetnie posłuży na notatki lub kolorowankę dla dzieckazamiast kupować gazetę możesz korzystać z formy elektronicznej zamiast książki, czytaj z e-bookasegreguj makulaturę

           Być eko jest teraz modne. I bardzo dobrze, bo to właściwa droga na przyszłość w zgodzie i poszanowaniu natury oraz środowiska.
           Być eko nie jest to łatwa droga, ponieważ wymaga wysiłku, ale jest to jedyna dobra i słuszna droga.

  autor: mgr inż. Krzysztof Czachura

  (biolog, projektant gier)

  > Zobacz super edukacyjną eko grę planszową XXL dla dzieci, do skakania “EKOMANIA segregacja“.

  Edukacyjna, integracyjna wielka gra planszowa super dużego formatu dla dzieci. Edukacyjna gra planszowa XXL dla dzieci, do nauki, zabawy, i skakania – EKOMANIA segregacja – gra super wielkiego formatu od KangurGra.pl Gra edukacyjna do nauki segregacji śmieci.
  WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner