Pierwsze gry planszowe zostały wynalezione już ponad 1000 lat p.n.e. i co ciekawe nawet współczesna technologia nie zdołała odsunąć ich w cień. Wręcz przeciwnie, obecnie nic nie jest tak wyczekiwanym przez dziecko prezentem jak nowa gra. Bez względu na to, jaką grę wybierzemy, możemy być pewni, że taka zabawka przyniesie dzieciom jedynie korzyści.
1. Edukacja.
We współczesnym świecie nie ma już chyba innych zabawek niż tzw. „edukacyjne”. Nie pozostawia jednak wątpliwości fakt, że podczas zabawy przyswajamy wiedzę niejako przy okazji. W zależności od wybranej tematyki dzieci mogą nauczyć się znaków drogowych, cyfr, kształtów, liter i wiele więcej. Wydłuża się też czas, w którym dziecko potrafi się skupić poprzez zaangażowanie, współzawodnictwo i chęć wygrywania.
2. Integracja
Gdy dziecko siedzi przy komputerze lub przed telewizorem jest samo. Podczas gry planszowej dzieci wiedzą, że jest to czas przeznaczony wyłącznie dla nich, szczególnie jeżeli do wspólnej gry przystąpi cała rodzina. Przy grze w szerszym gronie dzieci mają też możliwość zawierania nowych znajomości oraz rozwijania cech przydatnych do życia w społeczeństwie.
3. Samodoskonalenie
W trakcie gry dziecko zdobywa umiejętność oceny siebie i współgrających na podstawie przestrzegania przez nich ustalonych reguł oraz reakcji i emocji które wywołuje rozgrywka, zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych. Równocześnie młody człowiek doskonali sprawność motoryczną, wzbogaca wiedzę o otaczającym świecie i samym sobie, ponieważ poznaje swoje możliwości oraz ograniczenia i uczy się jak je oceniać.
4. „Real” zamiast „Virtual”
Który rodzić nie martwi się, że jego dziecko niejako utknie w wirtualnym świecie. Współcześnie granica pomiędzy prawdziwym światem a wirtualną rzeczywistością wydaje się być bardzo cienka. Tym bardziej istotnym wydaje się pokazanie gry, w której współzawodnictwo odbywa się twarzą w twarz a planszy można dotknąć. Alternatywny świat, w którym odbywa się nasza gra trzeba sobie trochę wyobrazić, bo nie jest on podany na tacy ze wszystkimi szczegółami. Łącząc to z dużą dozą śmiechu i świetną zabawą pokazujemy najmłodszym ale też i tym starszym, że wirtualne jest fajne, ale prawdziwe – lepsze.
5. Większe jest lepsze
A gdyby tak powiększyć grę planszową do rozmiaru podłogi. Wtedy dzieci same mogą stać się pionkami i jeszcze aktywniej brać w niej udział – skakać i ćwiczyć. Taka gra zawiera w sobie wszystkie zalety zwykłej planszówki, ale do rozgrywki można wprowadzić dodatkowe zadania ruchowe, które dzieci tym chętniej będą wykonywać, ćwicząc tym samym motorykę, kształtując prawidłową postawę i napięcie mięśniowe, równocześnie bawiąc się jeszcze lepiej.
Gra planszowa w wielkim formacie sprawdz się doskonale na spotkanich z dziećmi i młodzieżą jako narzędzie edukacyjne do utrwalania wiedzy.
Oczywiście zalety planszówek można by jeszcze długo wymieniać, a jakie według Was są te najlepsze?
autor: mgr inż. Krzysztof Czachura
(biolog, projektant gier)
> Zobacz gry mega wielkiego formatu XXL dla dzieci do nauki i zabawy.