Medytacja i trening uważności to bardzo ciekawe narzędzia poznawczo rozwojowe. Obrosły wieloma mitami, legendami i stereotypami.
Oto 10 ciekawych faktów, potwierdzonych naukowo i łatwych do zbadania na własnym doświadczeniu.
1) Czy wiesz, że medytowanie podnosi poziom szczęścia i zadowolenia z życia?
To udowodnione naukowo, bardzo wieloma badaniami. Czy chciałbyś być szczęśliwy lub częściej odczuwać ten stan i odnajdywać go w codziennym życiu?
2) Medytacja jest praktykowana od ponad 2500 lat.
Już sam fakt, że medytacja przetrwała do dzisiaj przekazywana z pokolenia na pokolenie robi ogromne wrażenie. To zrozumiałe, że za tak długą historią ciągnie się tradycja i wierzenia.
3) Medytacja nie kłóci się z innymi wierzeniami.
Bardzo silnie medytowanie kojarzone jest z buddyzmem. Jednak buddyzm do dziś stanowi zagwozdkę, gdyż nie do końca jest traktowany jako religia. Nie ma w nim konceptu boga, czy istoty wyższej, nadrzędnej. Można śmiało powiedzieć, ze buddyzm to system wartości, który skupiony jest na rozwoju duchowym, praktykowaniu empatii i bycia dobrym. W buddyzmie przez medytację dąży się do nirwany, czyli oświecenia.
Tu pojawia się kluczowe pytanie: Czy chcesz być oświecony (-na)?
Sama medytacja stoi całkowicie w zgodzie z różnymi wierzeniami i przekonaniami.
Mindfulness jest świecki.
4) Medytacja bardzo przypomina modlitwę.
Można zaleźć wiele cech wspólnych, które łączą modlitwę i medytację. Obie wymagają wyciszenia, uspokajają, wymagają zanurzenia się w swój wewnętrzny świat.
5) Jest bardzo wiele rodzajów medytacji.
Klasyczna medytacja opiera się na skupieniu na oddychaniu. Samych rodzajów i technik medytacji jest naprawdę sporo. Każdy może znaleźć jakąś swoją ulubioną medytację lub opracować własną. Można też szukać medytacji dla siebie nastawionej na konkretny efekt. Np. na wyciszenie i uspokojenie przed snem, na relaks i odprężenie, usuwanie stresu, radzenie sobie z bólem, podnoszenie poziomu szczęścia czy rozwijanie empatii… można tak długo wymieniać.
6) Medytacja rozwija inteligencję emocjonalną.
To oczywiście ściśle jest powiązane z rozwijaniem empatii. Medytując i uprawiając trening uważności lepiej radzimy sobie z własnymi emocjami, lękami i stresem. Dzieje się tak głównie za sprawą umiejętności otwartego przyglądania się i akceptowania naszych emocji i obaw.
7) Medytacja rozwija nasz mózg.
Powiększają się struktury odpowiedzialne za szczęście, empatie, samoświadomość, kontrolę i uwagę (większa gęstość istoty szarej w hipokampie). Natomiast pomniejszają się struktury w mózgu odpowiedzialne za stres. To fizyczne, anatomiczne zmiany, które można zaobserwować np. w badaniu rezonansem magnetycznym.
8) Medytacja spowalnia proces starzenia się.
Umysł i ciało są tak mocno ze sobą powiązane, że praca z umysłem przekłada się na dobrostan ciała. Dzieje się tak na wielu płaszczyznach. Stres, jeden z największych morderców naszych czasów można opanować przez praktykowanie medytacji. Świadomość własnego umysłu i ciała sprawia, że zaczynamy lepiej traktować nasz „wehikuł, którym przemierzamy czas”. Medytacja odpręża i relaksuje. W trakcie medytowania zachodzą także zmiany i procesy, które dobrze wpływają na nasze zdrowie, np. obniżenie ciśnienia krwi, czy rozluźnienie napięć mięśniowych. To może zamiast drogiego kremu na zamaszki, albo rygorystycznej diety warto pomedytować.
9) Każdy może medytować.
Nie ma żadnej bariery wejścia do medytowania. Nie potrzeba żadnego sprzętu za miliony monet. Wystarczy znaleźć sobie ciche spokojne miejsce, wyciszyć telefon. Usiąść lub się wygodnie położyć. Wcale nie trzeba medytować być pozycji lotosu albo siedzieć po turecku. Warto zadbać, żeby plecy były proste. I tyle. Można rozpocząć medytację. Są nawet medytacje dla zabieganych i w ciągłym ruchu.
Pierwsze medytacje zaczynamy od skupiania się na swoim oddechu i świadomosci swojego ciała.
10) Medytacja pozwala na podniesienie jakości i satysfakcji z życia.
Oczywiście wszystkich zalet medytacji nie da się wymienić w 10 punktach. Bardzo wiele korzyści jakie daje medytacja jest nieuchwytna nawet dla nauki. Coraz więcej badań naukowych udowadnia, że osoby, które medytują są najprościej rzecz ujmując: szczęśliwsze, spokojniejsze, zdrowsze i bardziej zadowolone ze swojego życia. Medytacja pozwala nam na bardziej świadome przeżycie życia na wyżym, mentalnym poziomie jakości.
Czy warto medytować?
Na to pytanie i tak każdy musi znaleźć sobie odpowiedź sam.
Kto nie próbuje ten nie wie, co dobre dla niego.
A więc czy warto spróbować medytacji?
Odpowiedź znasz.
autor: mgr inż. Krzysztof Czachura
(biolog, projektant gier)
> Przeczytaj też artykuł “WYĆWICZ MIĘSIEŃ UWAGI“.
> Przeczytaj też artykuł “FABRYKA MYŚLI“.
> Zobacz też WARSZTATY DLA DZIECI z “treningu uważności i medytacji“.